Starman (1984)

John Carpenter - filmografie

Starman, USA 1984, režie: John Carpenter, scénář: Bruce A. Evans, Raynold Gideon, kamera: Donald M. Morgan, hudba: Jack Nitzsche, střih: Marion Rothman, hrají: Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith, Richard Jaeckel, Robert Phaelen

115 minut, 2.35:1 (35 mm) a i zvětšeniny 2.20:1 (70 mm), barevný

Nominace na Oskara za herecký výkon v hlavní roli (Jeff Bridges)

Jenny Hayden (Karen Allen) si doma promítá film, na kterém je zachycen její nedávno zemřelý manžel Scott (Jeff Bridges). V noci ji vzbudí hluk a namodralá záře. Prožije několik hrůzných okamžiků, když se na podlaze před jejíma očima promění malé dítě v bytost, která vypadá jako Scott. Až mnohem později Jenny pochopí, že neznámá bytost přišla na pozvání družice Voyage II, která vyslala do kosmu v roce 1977 poselství pro všechny formy života: „Navštivte naší planetu“.

Muž z hvězd má pouze tři dny na to, aby se v nově získané podobě – vytvořil ji ze Scottovy fotografie a ze vzorků vlasů – seznámil se životem na Zemi. Pak se musí vrátit. O jeho existenci však už ví armáda a ta nemá v úmyslu jeho misi nijak podporovat.

Pokud si čtete tento článek v době, kdy je publikován, tak je právě doba adventu a Starman je snímek, který k Vánocům rozhodně patří. Jedná se totiž o zbytečně přehlédnutý filmový klenot 80. let. Snímek pokračuje v módní tradici konce 70. a začátku 80. let nastartovanou Steven Spielbergem filmyBlízká setkání třetího druhu a E.T. Prvně jmenovaný snímek navíc vznikl v produkci společnosti Columbia, která má podepsanou exkluzivní smlouvu s producentem Michaelem Douglasem, ano skutečně s tím hercem, který má ovšem na polici Oskary i za produkci.

Velmi slibně napsaný scénář se dostával v Columbii přes Douglase k celé řadě režisérů počínaje Johnem Badhamem, Markem Rydellem, Adrienem Lynem nebo Tony Scottem, aby se nakonec dostal k Johnu Carpenterovi, který byl do té doby proslulý spíše nízkorozpočtovými snímky, jež ovšem vydělaly jmění. Jeho posledním filmem byla však dnes již kultovní Věc, jež skončila komerční katastrofou.

Pro zajímavost Carpenterova Věc vznikla pro společnost Universal, tedy dlouholetého rivala Columbie. U Columbie se navíc v preprodukci ocitli na začátku 80. let hned dva scénáře o mimozemšťanech a Douglas s hlavouny studia rozhodl, že si ponechají Starmana a druhý prodají konkurenci, která o něj projevila zájem. Asi už tušíte, že ten druhý film o návštěvě z vesmíru koupilo studio Universal pro Stevena Spielberga. Film se pochopitelně jmenoval E.T. mimozemšťan a až do Jurského parku studia Universal a režiséra Stevena Spielberga držel prvenství v komerčně nejúspěšnějších filmech všech dob.

Vraťme se ovšem ke Starmanovi. Z historického hlediska nemůžeme vynechat znovu Stevena Spielberga a Michaela Douglase, mezi kterými rivalita bezesporu být musela. Douglas v té době získal diváky na svou stranu filmem Honba za diamantem, který byl přímou odpovědí na komerční úspěch Dobyvatelů ztracené archy a když obsazoval Starmana vsadil v hereckém obsazení na Karen Allen, tedy hlavní ženskou hrdinku z této kultovní klasiky (filmy Dobyvatelé ztracené archy i Jurský park naleznete v knize Slavná světová filmová klasika). Rovněž si při sledování nelze nevšimnout, že by to mohla být klidně role pro Kurta Russela, který ovšem hrát pochopitelně nemohl, když Věc stála na něm a přišlo na ní v době premiéry pět lidí. Věřte nebo ne, role byla od počátku psána na tělo Kevinu Baconovi (Bláznivá, zatracená láska, Muž bez stínu, X-Men: první třída), ale ten byl nakonec nahrazen spolehlivým a již osvědčeným profesionálem Jeffem Bridgesem (Opravdová kuráž, Iron Man, Muži, co zírají na kozy, Big Lebowski)).

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist