Vyšší princip (1960)

Nejslavnější české válečné filmy

A Higher Principle, Československo 1960, Režie: Jiří Krejčík, scénář: Jan Drda, Jiří Krejčík podle povídky Němá Barikáda Jana Drdy, kamera: Jaroslav Tuzar, hudba: Zdeněk Liška, střih: Josef Dobřichovský, Růžena Hejsková, hrají: František Smolík, Jana Brejchová, Ivan Mistrík, Jan Šmíd, Alexander Poster, Petr Kostka, Bohuš Záharský, Marie Vášová, Otomar Krejča, Hanjo Hasse

105 minut, 35 mm, černobílý, premiéra 23. 11. 1960, na DVD Filmexport Home Video

MFF Locarno – nejlepší herečka v hlavní roli (Jana Brejchová), cena pro nejslibnějšího herce (Jana Brejchová)

Film:

Je červen 1942. Po dramatickém zavraždění říšského protektora Heydricha se v Čechách a na Moravě začíná naplno projevovat krvavá vendeta mužů v černých kožených pláštích. Studentům oktávy maloměstského gymnázia je to ale víceméně jedno. Sice nemají starosti se státní maturitou a Věcmi veřejnými, ale stejně se jim nevyhnou.

Čerstvé noviny vyšly ve smuteční úpravě a oktaván Ryšánek (Ivan Mistrík) přimaluje na Heydrichovu fotografii kníry. Zatímco se všichni spolužáci smějí, jejich spolužák Havelka (Jan Šmíd) je varuje před provokováním a zmačkané noviny vyhodí. Jana Skálová (Jana Brejchová) požádá svého nadaného spolužáka Ryšánka o pomoc při doučování latiny, ale je jasné, že pravým důvodem je blížící se léto a vzájemná sympatie.

Syn místního kolaboranta Zajíček (Jiří Kodet) není pro špatný prospěch připuštěn k maturitě. Ze msty udá své tři spolužáky Ryšánka, Havelku a Moučku (Alexander Postler) na gestapu a přiloží pomalované noviny, které vytáhl z odpadu. Třídní profesor oktávy Málek (František Smolík) je starý muž, žijící ve světě antických klasiků, ale velmi dobře chápe vážnost situace.

vyssi princip_2

Zatčení tří studentů jím hluboce otřese a profesor za ně statečně intervenuje u místního velitele gestapa Worlitzeka (Hanjo Hasse). Jenže bude to stačit k tomu, aby odvrátil popravu nevinných kvůli vyššímu principu, který by přece měl rozlišovat mezi studentským žertem a skutečnou hrozbou, byť ve válečném stavu?

Vyšší princip je skvostný filmový klenot, který svým námětem i zpracováním znatelně překračuje hranice naší země. Kdybych měl sestavovat seznam nejlepších domácích filmů historie, rozhodně by mezi nimi tento titul nechyběl a dokonce by vyhlížel z čelních pozic.

Film je dílem režiséra Jiřího Krejčíka, který je dost možná jeden z mediálně nejprobíranějších. Právě jeho angažovanost ve válečné, poválečné, totalitní i novodobé historii naší země jistě zaměstná celou řadu historiků při hodnocení jeho díla a osoby. Nezapomínejme, že je to logické, když se mistr narodil již v roce 1918! Film Vyšší princip však v jeho díle vyčnívá jako maják, který bude svítit ještě za mnoho let. O tom ostatně svědčí i letošní Lidice, které zpracovávají stejné téma, byť konkrétněji a nikoliv formou alegorie jako tento film, ale takové kvality jakou má Vyšší princip tvůrci bohužel nedosáhli.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist