Zničehonic se zrodil horrorový hit Get Out

Jason Blum si po tomto víkendu vysloužil přízvisko Pixar horrorových filmů. Novináři jsou všehoschopná čeládka, ale tohle je i na mě moc, každopádně tentokrát je jeho midasovský dotek naprosto nezpochybnitelný.

getout_1

Jason Blum je kolík. V tom nejlepším slova smyslu. Jeho laciný horror Rozpolcený je megahit a vydělal už téměř čtvrt miliardy dolarů a tentokrát dal jako producent šanci zajímavému americkému tvůrci, který je spjatý spíš s komediální tvorbou a podle ohlasů v zámoří udělal velmi dobře. Na světlo světa totiž přišel černohumorný horror Get Out, který český distributor pojmenoval Uteč, zřejmě v narážce na nedávný úspěšný horror Neutečeš (It Follows) a pak prý, že má čeština málo slov. Myšleno ironicky, samozřejmě.

 

Režisérovi a scenáristovi Jordanu Peeleovi se podle amerických kritiků a návštěvníků Sundance, kde proběhla první mimořádná předpremiéra, podařilo natočit film, který se posmívá rasovým předsudkům a mimo to zároveň děsí a černohumorně baví.

G

Co na tom, že Rose (Allison Williams) je bílá jako stěna a Chris (Daniel Kaluuya) černý jako noc? Žijeme přece v jednadvacátém století, kdy je boj proti rasové nesnášenlivosti přece už dávno dobojovaný, a na smíšené páry se skrz prsty nedíváme. Minimálně Roseini rodiče Missy a Dean jsou na Chrise od prvního momentu nesmírně milí. Vadí jim snad jen to, že si přítel jejich dcery tu a tam zapálí, ale to s barvou kůže přece nesouvisí. Psycholožka Missy dokonce Chrisovi nabídne, že ho jeho zlozvyku zbaví pomocí hypnózy.

 

Byl by to ráj na Zemi, kdyby se dva zdejší černošští zaměstnanci nechovali tak podivně. A kdyby se zvláštně neprojevoval i další muž černé pleti, který během víkendu dorazí na návštěvu. Náznaků, že všechno není v úplném pořádku, postupně přibývá, a Chris se rozhodne vzít nohy na ramena. To, co následuje, překoná jeho nejčernější noční můry a všem divákům v kinosále slovy distributora připraví naprosto nečekaný a nezapomenutelný zážitek.

 

Jason Blum k filmu řekl:„Uteč působí podobně jako Očista. Nabízí všechno, co od takového žánrového snímku čekáte, ale navíc má silný společenský přesah. Ale to pořád není všechno. Jak se příběh začne odvíjet, zkušený divák bude očekávat tradiční hororový scénář. Ale i tady film překvapí, když se na konci vydává do dějového protisměru.“

 

Jen dodávám, že během aktuálního víkendu film vydělal v USA přes 30 milionů dolarů a je Nr. 1 v návštěvnosti.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist