Dokument Erase and Forget jde po předobrazu skutečného Ramba

Na letošním Berlinale jste se mohli setkat s dokumentaristkou Andreou Luke Zimmerman, která více než 10 let připravovala dokument o muži, který inspiroval většinu akčňáků 80. let.

erase and forget_bo_gritz

Režisérka Andrea Luke Zimmerman natočila velice zajímavý dokument o barvitém životě plukovníka Jamese „Bo“ Gritze, válečného veterána, nyní na penzi, whistleblowera a jeden čas dokonce i prezidentského kandidáta.

 

Bo Gritz má podle svých slov 400 potvrzených zabití a zároveň sloužil jako předobraz pro ikonickou postavu Johna Ramba a Hannibala Smithe z legendární televizní show A-Team. Dokument je však mnohem složitější než cokoli z osmdesátkových pláten kin od Sylvestera Stallona nebo Arnolda Schwarzeneggera. Bo trénoval afghánské mudžáhidy v tajném vojenském táboře v nevadské poušti a snažil se neúspěšně o záchrannou misi amerických veteránů ve Vietnamu, které štědře finančně podporovali Clint Eastwood a William Shatner.

reziserka_zimmerman

V roce 1986 byl whistleblowerem proti administrativě Ronalda Reagana a obvinil několik členů z pašování drog z Jihovýchodní Asie. A ve státě Idaho vybudoval kolonii pro vojenské veterány Almsot Heaven a dokonce kandidoval na prezidenta s kampaní God, Guns and Gritz.

 

Režisérka Zimmerman se s Boem už sešla při přípravě slavného dokumentu The Act of Killing režiséra Joshe Oppenheimera o genocidě v Indonésii v roce 1996, na které se podíleli i Američané. Bo se v dokumentu vyjadřuje také k fenoménu Rambo a ke skutečnosti, že jednička byla jasný protiválečný film, zatímco dvojka a trojka byly pro jasnou válečnou akci, která reagovala na ztrátu maskulinity v americké společnosti osmdesátých let.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

 

Zimmerman snímek natáčela stejnou technikou jako Oppenheimer, tedy že scény v dokumentu se odehrávají jako reálné scény ve filmu. Ve snímku se tak kombinují hrané pasáže s dokumentem, aby se získal větší přístup k autorčině verzi pravdy. Film však není jen o Gritzovi, podle režisérky je také o tom jak si přizpůsobujeme historii, jak nahlížíme na svět, ve kterém životě a jak se všichni podílíme na určitém společenském násilí.

 

PS: Pokud chcete film vidět, zkuste projet youtube.

Přidat komentář

TOPlist