Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989)

Steven Spielberg - filmografie

USA, režie: Steven Spielberg, scénář: Jeffrey Boam podle námětu George Lucase a Menno Meyjese a postav Philippa Kaufmana a George Lucase, kamera: Douglas Slocombe, hudba: John Williams, střih: Michael Kahn (George Lucas – není uveden v titulcích), hrají: Harrison Ford, Sean Connery, Denholm Elliott,  Alison Doody, John Rhys-Davies

 

Oskar za nejlepší efekty, nominace na Oskara – nejlepší hudba, nejlepší zvuk

 

127 minut, 2.20:1 a 70 mm, 2.35:1 a 35 mm, Panavision, barevný

 

Film:

 

Rok 1938, Princeton/Venice the Holy Land. Indiana Jones (Harrison Ford) si potřetí nasazuje svůj pomačkaný klobouk a má k tomu zatraceně dobrý důvod. V Německu právě propuklo šílenství hnědých košil a Indy se dostal k deníku svého otce (Sean Connery), který byl unesen vůdcovými nohsledy. Indy si tak bere deník a vydává se ho luštit v naději, že dokončí tátovo dílo a zároveň objeví i to po čem jeho otec celý život pase – Svatý grál. Dobrodružství napříč kontinenty začíná.

 

Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989) je návrat do vod, kde Spielberga diváci vidí nejraději. Dr. Jones byl původně odpovědí Spielberga na to, že ho producenti nikdy nenechali natočit žádnou Bondovku, ačkoli o to hrozně stál. Vymyslel si tedy s Georgem Lucasem vlastního akčního hrdinu. A pokud chtěli do nového dobrodružství přijít s dalším prvkem, napsali Jonesovi postavu otce a nenapadlo je obsadit nikoho jiného, než Jamese Bonda. Akcí nadupaný příběh a účast Seana Conneryho jako otce Harrisona Forda potvrdila obrovský zájem publika o napínavé dobrodružné příběhy s nádechem tajemna.

indy3

Je docela zajímavé, že nápad na třetího Jonese se zrodil v hlavě George Lucase už v roce 1984 a je docela škoda, že se nerealizoval. Původně se měl totiž odehrávat v rozlehlém historickém panství plném duchů, ale Spielberg měl duchů plné zuby po úspěšném horroru Poltergeist, který produkoval a podle zlých jazyků výrazně přetáčel za režiséra Tobea Hoopera (Texaský masakr motorovou pilou), jenž je pod filmem podepsaný jako režisér.

 

V průběhu osmdesátých let se u psacího stroje vystřídalo spoustu zajímavých autorů. Svou šanci dostal Chris Columbus, který se proslavil sérií Sám doma, minimálně tři nápady hodil na stůl samotný George Lucas a finální verzi přepisoval i zkušený Tom Stoppard

IndY_3_3

Filmaři měli k dispozici na svou dobu hodně solidní rozpočet 48 milionů dolarů a neponechávali nic náhodě. Podle legendy si kostýmní návrhář Anthony Powell dokonce usnadnil práci užitím skutečných nacistických uniforem, které sehnal v nějakém zapomenutém skladě v Berlíně.

 

Diváci si film pamatují i díky slavné scéně na Grand Canal v Benátkách a pokud jste tam někdy byli, tak jste si museli stejně jako já, lámat hlavu, jak se to tam proboha natáčelo. Radnice města dala Spielbergovi speciální povolení a zastavila dopravu na Grand Canal od 7 hodin ráno do jedné odpoledne. A mistr to zvládnul a natočil jednu z nejlepších honiček na člunu v dějinách filmu. Mimochodem člun z Indiana Jonese jsem ve městě ještě nedávno viděl kotvit u Tronchetta.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist