Návrat do budoucnosti (1985)

back-to-the-future_1

Bach to the Future, USA, režie: Robert Zemeckis, scénář: Robert Zemeckis, Bob Gale, kamera: Dean Cundey, hudba: Alan Silvestri, hrají: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thomson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson, Claudia Wells, Marc McClure

116 minut, 70 mm a 35 mm, 1.37:1 a 1.85:1, Technicolor, barevný

Oskar za nejlepší vizuální efekty, střih zvukových efektů, nominace na Oskara – píseň Power of Love

Film:

Marty McFly (Michael J. Fox) se vrátí díky profesoru Docovi Brownovi (Christopher Lloyd) časem do minulosti a musí čelit zamilování se vlastní matky do svého budoucího ,,já“, místo aby se zamilovala do jeho táty, který je objektivně ňouma. Dále se musí postavit dementním agresivním puberťákům a pochopitelně vše nastavit tak, aby se mohl vrátit zpět do budoucnosti.

Návrat do budoucnosti je zábavný retrofilm podpořený ve své době převratnými speciálními vizuálními efekty, který obstál zkoušce času a dnes se řadí k nejoblíbenějším rodinným filmům v dějinách kinematografie.

back_to_the_future_2

Robert Zemeckis (Spojenci) měl za sebou nečekaný úspěch s dobrodružnou komedií Michaela Douglase Honba za diamantem a v šuplíku geniální nápad. A věděl moc dobře, že by se měl vrátit ke kamarádovi Stevenu Spielbergovi, se kterým se už delší dobu znal. Zemeckis s Bobem Galem vymysleli úžasný koncept, který by spojil Spielbergovu přirozenou melancholii s jejich milovaným žánrem sci-fi. Universal na jejich nápad slyšel a drahý projekt brzy dostal zelenou. Je možná dobré dodat, že předtím byl hollywoodskými studii 40 krát odmítnut!

Pro roli Martyho McFlye probíhal rozsáhlý konkurz, ze kterého úspěšně vyšel herec Eric Stolz (jeho nejslavnější rolí je postava dealera v Pulp Fiction, u kterého John Travolta píchá adrenalinovou injekci do srdce Umě Thurman). Začalo natáčení a při testovací projekci natočeného materiálu se studio zděsilo. Eric Stolz se jim nelíbil a Zemeckis musel přijít s nejtěžším rozhodnutím své kariéry. Musel svého oblíbence vyhodit. Na jeho místo přišel Michael J. Fox.

back_to_the_future_4

Ten se ukázal jako správná volba a ve filmu měl hrát od začátku, jenže také hrál v populární soap opeře Rodinná pouta (ano, Prima si skutečně hlavu nelámala a vypůjčila si název nejslavnější soap opery 80. let Family Ties) u Foxů a ti neměli zájem svou hvězdu půjčit. Po třech týdnech natáčení však Fox Stolze nahradil a producenti museli vynaložit 3 miliony dolarů na přetáčky všech jeho scén. Výborným nápadem bylo také obsazení Christophera Lloyda (Přelet nad kukaččím hnízdem), který si zde zahrál svou životní roli.

Nápady do filmu přicházely z různých stran, konstruktér auta DeLorean byl třeba tak nadšený, že se jeho auto zapsalo do dějin, že tvůrcům píše dodnes děkovné dopisy a do filmu se obecně dostalo spousta product placementu, který byl myšlen samozřejmě naprosto komerčně ve své době a dnes se filmoví historici pouští do konstrukčních teorií, že v tomto filmu to tvůrci zamýšleli jako kritiku konzumní společnosti. Oops. To určitě nezamýšleli, ale je zajímavé, jak se i za života člověka mění názory a pohledy na tvorbu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist