Nejslavnější soukromá očka

Nejslavnější soukromá očka

Ne s každým případem potřebujete informovat policii. Je třeba být někdy diskrétní. V takovém případě je nezbytné informovat soukromé očko. Zpravidla to bývá bývalý policajt se sklony k alkoholismu, spaní s lehkými děvami a ke kouření doutníčků. RealFilm Vás zve na cestu mezi nejslavnější soukromá očka filmového plátna.

Maltézský sokol (1941)

Žánr, který spojujeme s klasickou érou Hollywoodu je legendární film noir. Ve filmech černé série se objevují zkorumpovaní policajti, drsná soukromá očka, falešné nádherné zkažené ženy, zkrátka vše co patří mezi základní ingredience diváckého filmu. V této epoše se ostatně zrodil i legendární detektiv Sam Spade, kterého geniálně zahrál Humprey Bogart ve filmu Maltézský sokol (1941). Film režiséra Johna Hustona naleznete v rámci naší rubriky Retro a legendy.

Hluboký spánek

Když jsme s tímto filmovým magazínem před řadou let začínali, vstoupil do našich kin v rámci projektu 100 snímek Hluboký spánek (1946), o kterém jsme psali v rubrice Retro a legendy. Dnes klasický film, dříve to největší béčko, přineslo na plátna kin legendární soukromé očko Phila Marlowea, kterého stvořil spisovatel Raymond Chandler. S tváří Humpreyho Bogarta se tak zrodila legenda. Drsný, neústupný, zatraceně vtipný a především vždy správný hrdina si získal generace diváků a zahájil éru svých napodobitelů.

Nejslavnější soukromá očka

Jedním z nejslavnějších soukromých oček je Mike Hammer, který se objevil ve skvělém filmu slavného režiséra Roberta Aldriche (Co se vlastně stalo Baby Jane?, Nejdelší Yard aj.) s názvem Kiss Me Deadly (Líbej mne až k smrti) z roku 1955. Film se spletitým dějem plným nevěstek, špionů, policajtů, násilníků, mučení a natvrdlých blondýn patří ke klenotům žánru film noir. Snímek, který je tak bizarní, že ne každý ho pochopí a bude se mu zamlouvat varuje diváka už od svého začátku, že se bude jednat o netradiční podívanou, protože úvodní titulky rolují pozpátku.

Nejslavnější soukromá očka

Legendárním snímkem je Čínská čtvrť Romana Polanského, který na plátno přivedl Jacka Nicholsona alias soukromé očko Jakea Gittese. Jake je elegantní detektiv, evidentně si říká slušné honoráře, dbá o svůj zevnějšek a i když občas popije rozhodně není žádnou troskou. Jakea si najme jistá žena, aby sledoval jejího záletného manžela. Jenže jak se brzy ukáže, žena od něj z kanceláře není skutečná manželka zmizelého, tou je totiž paní Evelín Murray (Faye Dunaway). Jake se tak dostane na stopu velké stavební zakázky, podvody s vodou, incestu a spoustu dalších zkažeností. Čínská čtvrť je dnes již klasickým filmem, který i po letech patří mezi klenoty světové kinematografie.

Nejslavnější soukromá očka

Dnešního průvodce nejslavnějšími filmovými očky se sluší zakončit Joe Hallenbeckem z filmu Poslední skaut. Soukromé očko v podání skvělého Bruce Willise patří díky scénáři Shanea Blacka a režii Tony Scotta k nejvýraznějším soukromým očkům posledních let. Joe Hallenbeck se tak musí vydat přesně podle pravidel žánru k vyšetřování případu, na kterého ho navedl jeho kamarád, který spal s jeho ženou. I když film je podstatně jemnější než jeho předchůdci z čtyřicátých let patří k žánrovým vrcholům.

spravni_chlapi_2

A přihoďme i něco z novějšího soudku. Správní chlapi, dvojka Jackson Healy (Russel Crowe) a čmuchal Holland March (Ryan Gosling) mají najít ztracenou dávku Amelii, která hrála v nějakém pornofilmu. Jacksonovi někdo zaplatil, aby ručně soukromému očku vysvětlil, že Amelie se hledat nebude. Když Jackson pátrání po dívce zastaví, objeví se v jeho bytě dvojice sadistických chlapíků, kteří Amelii hledají. Jackson se nechce stěhovat a tak usoudí, že nejlepší bude, když Amelii najde a koho jiného oslovit, než soukromé očko, který už Amelii hledá. Nenápadný hit bude podle mého názoru zrát jako víno a určitě si zasluhuje pozornost.

Přidat komentář

TOPlist