Pátá loď (2017)

Vanesska a Matusko ako Jarka a Kristian AUTOR-Denisa Buranova

Slovensko/ ČR, 2017, režie: Iveta Grófová, scénář: Marek Leščák, Iveta Grófová, kamera: Denisa Buranová, střih: Anton Fabian, hudba: Matej Hlaváč, hrají: Vanessa Szamuhelová, Matúš Bačišin, Katarína Kamencová, Johanna Tesařová

 

Cena Křišťálový medvěd v sekci GeneraceKplus na Berlinale

 

85 minut, barevný

 

Film:

 

Jarka (Vanessa Szamuhelová) má sice mámu i babičku, ale neustále žije v pocitu, že je na všechno úplně sama. A to je dost strašné, protože je jí deset a má mámu, která nechce být mámou. Žije v kdysi možná docela slušném bytě, který je ale dnes k uzoufání zanedbaný, babička (Johanna Tesařová) je sužována vážným zdravotním stavem a nikterak dobře na tom není ani fyzicky. Jejím jediným kamarádem je Kristián z dobře zabezpečené rodiny bydlící nedaleko, který je na tom sice materiálně výrazně lépe, ale vzhledem k tomu, že ho občas někdo pověsí i s batohem na kovovou konstrukci, aby neslezl a rodiče ho z dětských her před domem vyhání domů, tak ani on příliš rodičovské lásky nenalézá.

Jednoho dne dá Jarce pohlídat batolata troska z bratislavského hlaváku s tím, že si odskočí na záchod. Jarka chce z nádraží odjet, ale kvůli hlídání dětí nakonec vlak nestihne. Když se vrátí z peronu a uvidí, že matka se stále opíjí s partou trosek v nádražním bufetu a batolata v kočárku, rozhodne se jednat. I s dvěma batolaty se ukryje v opuštěné zahradní chatce a společně s Kristiánem si takto vytvoří dětskou rodinu, dobře ukrytou před očima dospělých.

Katarina Kamencova v roli matky AUTOR-Denisa Buranova

Film Pátá loď natočila režisérka Iveta Grófová na motivy úspěšné stejnojmenné knihy Moniky Kompaníkové, která se na Slovensku stala nejlepší knihou roku 2010 a vyšla také v češtině, vychází i s uvedením filmu. Příběh knihy je inspirován skutečnou událostí, která se před několika lety odehrála v Čechách.

Režisérka k filmu řekla:„Velmi ve mně rezonovalo téma knihy. Popisuje se v ní určité rodinné břemeno, které se přenáší z rodičů na děti, dokud se s tím některá z generací nepokusí vypořádat. A desetiletá Jarka se k tomu odhodlá. Vypořádá se s rodinným traumatem po svém, velmi pěkným a originálním způsobem plným naděje. I proto věřím, že to není film jen pro děti, ale pro celou rodinu.“

Vanesska s filmovym miminkem AUTOR-Radka Sisulakova

Přiznám se, že jsem šel na film s obavami, které pramenily hned ze dvou předsudků. Za prvé budu filmu rozumět, když je namluvený slovensky? Za druhé, a to je mnohem podstatnější, co je to za šílenost natočit film o tom jak desetileté děti vychovávají batolata v nějaké zahradní chatce?

 

První předsudek ze mě po skončení titulků opadl. Ve filmu je minimum dialogů, je to typický festivalový film, který je vyprávěný obrazem a vzhledem k dynamice obrazu a skutečnosti, že děti někdy svá slova šumlují, je úplně jedno, jestli je to slovensky, anglicky nebo česky. Existuje mimochodem také slovenská verze s anglickými titulky.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist