Poslední pevnost (2001)

posledni_pevnost_1

The Last Castle, režie: Rod Lurie, scénář: Graham Yost, David Scarpa, kamera: Shelly Johnson, hudba: Jerry Goldsmith, Tom Waits, střih: Kevin Stits, Michael Jablow, hrají: Robert Redford, James Gandolfini, Mark Ruffalo, Steve Burton, Delroy Lindo

 

131 minut, 2.35.1, 35 mm, barevný

 

Film:

 

Do vězení přivezou nového trestance, bývalého tříhvězdičkového generála Eugena Irwina (Robert Redford), který je uznávanou osobností. Má si tu odkroutit deset let za vědomé neusposlechnutí rozkazu při bojové misi. Postupně ale při svém pobytu zjišťuje, že velitel věznice plukovník Winter (James Gandolfini) vládne železnou rukou a nevadí mu ani tvrdší zacházení s odsouzenými. Irwin se snaží spoluvězňům pomoci ve znovunalezení své hrdosti a lidské důstojnosti. Vyžaduje to hodně sil i odvahy a cena za to není zanedbatelná.

last_castle_2

Filmaři měli k dispozici solidní rozpočet 72 milionů dolarů, Roberta Redforda (Všichni prezidentovi muži, Podraz, Vše je ztraceno, Tři dny Kondora, Spy Game, Zaříkávač koní), díky kterému je tento film snesitelným i po letech a nekompromisního Jamese Gandolfiniho (Sopranovi, Žaloba), jenž má v tomto filmu jeden z velkých pomnínků své předčasně ukončené kariéry zákeřnou smrtí, a to ve filmu vůbec nechtěl hrát, protože měl k armádě odpor.

 

Snímek měl původně režírovat Oliver Hirschbiegel, ale nakonec odmítl. Místo něj na režijní sesli zasedl filmový kritik Rod Lurie, který měl před tímto snímkem velký úspěch s kontroverzním nezávislým snímkem The Contender. Je však třeba dodat, že jeho ostré kritiky byly natolik kontroverzní a urážející, že brzy získal pověst nejnenáviděnějšího kritika v zemi, takový americký Kamil Fila před pár lety. Pro Poslední pevnost však pro něj bylo jistě velmi doporučující, že byl absolventem West Pointu, takže moc dobře zná vojenský dril.

last_castle_3

 

Poslední pevnost je jeden z mála posledních skutečně poctivých kaskadérských filmů, kde skutečně všechno vybuchuje v reálu, včetně plynových bomb, od kterých do vzduchu létalo šest chlapů a ještě nebyly drony, takže pilot létal nebezpečně nízko nad vězeňským dvorem. A na filmu je to vidět. Také nečekejte žádné zbytečné CGI, tohle je testosteronový film jako když vyšije a za názory se tu stojí holými pěstmi nebo římskou obléhací taktikou.

 

Poslední pevnost je hodně netradiční kombinace vězeňského a válečného snímku, která je zároveň velice působivou alegorií. Vzpomínám si, jak těžko šel tento film zařadit do kin, ostatně skoro nikde se nehrál, přesto se těší velkému zájmu v televizi, kde se často reprízuje.

last_castle_4

Možná se sluší dodat, že film se dokončoval 11. září 2001 a jako reklamní plakát měl mít obrácenou zakouřenou americkou vlajku, což studio po spadnutí dvojčat natolik vyděsilo, že najednou netušili, jak tomuto filmu vlastně udělat marketing.

 

Nic to nemění na tom, že souboj Redford a Gandolfini je mimořádný. Na filmu stojí za pozornost také vynikající soundtrack. Instrumentálním soundtrackem se vytáhl génius Jerry Goldsmith, který za film dostal ocenění za nejlepší horrorovou hudbu sezóny, a to nebyl horror! A na hudbě se podílel také slavný muzikant Tom Waits. Pro mě docela kultovní kousek, který byste neměli minout.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: Od premiéry přidali kritici na hodnocení více než 10% souhlasných recenzí, takže si myslím, že tento film má slušnou šanci na rehabilitaci.

last_castle_poster

Přidat komentář

TOPlist