Skrytá čísla (2016)

_

režie: Theodore Melfi, scénář: Theodore Melfi a Allison Schroeder, kamera: Mandy Walker, střih: Peter Teschner, hudba: Benjamin Wallfish, Pharell Williams, Hans Zimmer, hrají: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Kevin Costner, Kirsten Dunst, Janelle Monáe, Jim Parson, Mahershala Ali, Glen Powell

127 minut, 2.35:1, 35 mm a 16 mm, barevný a černobílý

Nominace na Oskara – nejlepší film, herečka (Octavia Spencer), scénář, Cena za nejlepší výpravu od Svazu amerických filmových výtvarníků, Cena amerických kritiků – nejlepší herecký ansámbl

Film:

Sympatické černošky Katherine Johnson (Taraji P. Henson), Dorothy Vaughn (Octavia Spencer) a Mary Jackson (Janelle Monáe) byly mozky jedné z největších operace v historii vesmírných programů: pracovaly na vyslání prvního amerického kosmonauta Johna Glenna (Glen Powell) na oběžnou dráhu i na zajištění jeho bezpečného návratu.

skryta_cisla_5

Je studená válka. Rusové už v kosmu byly a americká NASA se stále nachází v problémech. Al Harrison (Kevin Costner) jako drsný šéf se chce obklopit těmi nejlepšími, ale přitom často zapomíná, že by měl občas svou pozornost upnout blíže k zemi, než ke hvězdám.

skryta_cisla_4

Skrytá čísla je nový počin stále zajímavějšího režiséra Theodora Melfiho, který natočil Miluj bližního svého s Billem Murraym a už je tady s další člověčinou, která láme rekordy a přestože se vyhnula kinům, jde alespoň na domácí trh a to je moc dobrá zpráva pro normální lidi, co mají rádi dobré a kvalitní divácké filmy. Přesně to totiž Skrytá čísla jsou a jejich neuvedení do kin značí dvě velmi špatné zprávy pro český zdravý rozum.

skryta_cisla_6

Ta první je, že česká distribuce do kin pokrývá balkánské filmy na politickou objednávku, na které nikdo nechodí a druhá značí, že tuzemští distributoři nabízí do kin extrémní filmy, buď filmy artové až hrůza a nebo filmy natolik povrchní, že se snaží zalíbit všem, až se nakonec nelíbí nikomu. A tento můj názor se mi stvrzuje každé pondělí při pohledu na tržby v kinech. Současný profil české distribuce je jedním slovem zoufalost.

_

Skrytá čísla mají opravdu zajímavý námět, který vychází ze skutečného příběhu. Skupinka černošských matematiček pracují v NASA v závodech o dobývání vesmíru v projektu Apollo. Ostatně všichni si vybavíme jména prvních astronautů a hvězd z NASA, ale příběh ze zákulisí samozřejmě neznáme a vlastně ani znát nemůžeme. Jeho síla je totiž ještě v něčem jiném, než je jen pátravé zeptání, kdopak byl ještě v zákulisí? Klíčovým tématem snímku je totiž postavení žen a rasová otázka. V tomto ohledu byl komunismus z pohledu feministek a socanů mnohem vyváženější, ženská dostala do ruky zednickou lžíci a už zdila a ještě zvládla pózovat před kamerou filmového týdeníku.

Žánr filmu je opět tragikomedie, která má dobré tempo, citlivou režii a sílu v hereckých výkonech. Trojici černošských hvězd v čele s Octavií Spencer (Černobílý svět) a Taraji P. Henson doplňuje Kevin Costner (Bez východiska, Jack Ryan: V utajení, Muž z oceli, Draft Day) a Kirsten Dunst (Marie Antoinetta, Melancholia, Věčný svit neposkvrněné mysli, Smrt v labyrintu, TV – Fargo, Paralelní světy). Rád bych ale vypíchl i Glenna Powella v roli samolibého astronauta, o tomhle pánovi do budoucna ještě mnohé uslyšíme a předvídám mu zajímavé role.

_

Jedním z producentů filmu je slavný muzikant Pharell Williams, který je autorem titulní písně k filmu, kterou si přehrajte pod trailerem. Ostatně soundtrack k filmu je naprosto skvostný, stejně jako naprosto bezchybná je dobová výprava a kostýmy. Skrytá čísla jsou zkrátka skvělá podívaná oro oči a uši a nenechte si jí ujít.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Přidat komentář

TOPlist