Život (2017)

life

USA, Life, režie: Daniel Espinosa, scénář: Rhett Reese, Paul Wernick, kamera: Seamus McGarvey, hudba: Jon Ekstrand, hrají: Jake Gylenhaal, Ryan Reynolds, Rebecca Ferguson, Hirojuki Sanada, Ariyon Bakare, Olga Dychovičnaja

 

104 minut, barevný

 

Film:

 

Šestičlenná posádka Mezinárodní vesmírné stanice poutník se ocitá na samotném pokraji jednoho z nejdůležitějších objevů lidských dějin: prvního důkazu o existenci mimozemského života na Marsu. Podaří se jim totiž zachytit nedaleko Země porouchanou sondu s důležitými vzorky z Marsu. Jak členové posádky pokračují ve svém výzkumu, mají jimi uplatňované metody nezamýšlené následky, a forma života, kterou zkoumají, se ukazuje být mnohem inteligentnější, než kdokoliv očekával. A víc už toho o ději vědět nechtějte.

zivot_2

Během listopadu 2015 se provalilo do oborového tisku, že Daniel Espinosa bude točit sci-fi snímek, který bude financovat Skydance, která často spolupracuje s Paramountem. Ten nakonec dohodu nepodepsal, ale v momentě, kdy se projektu upsal Jake Gyllenhaal (Noční zvířata, Bojovník, Everest,SlídilZdrojový kód, Donnie Darko, Zkrocená hora) do projektu vstoupilo Sony. Espinosa pak jistě zajásal, když důležitou roli přijal i Ryan Reynolds (Určitě, možná), se kterým natočili už společný hit Safe House a švédská krasavice Rebecca Ferguson (Dívka ve vlaku, Mission Impossible – Národ grázlů). Filmaři se pak vydali do londýnského Shepperton Studios a voilá, v březnu šel film do kin.

zivot_5

Snímek tedy v téměř rekordní době natočil Daniel Espinosa, který v Čechách natáčel Dítě číslo 44, kde jsem byl ve štábu a s panem režisérem jsem se tedy potkal i při práci. Mohu tedy zodpovědně říct, že je to člověk naprosto oddaný své práci, který zvládá i ty nejšílenější situace s tzv. poker face, proto mě vlastně ani nepřekvapuje, že se první trailer objevil před Vánoci a již v druhé polovině března šel film do kin. Tvůrcům samozřejmě hodně usnadnilo, že se domluvili s producenty snímku Gravitace, kteří jim pronajali svou technologii natáčení ve vesmíru a dokonce se domnívám, že si od nich producenti Života koupili minimálně dvě již natočené sekvence, které použili téměř beze změny. To ale neberte jako výtku, je to naprosto běžný postup.

zivot_3

Film není samozřejmě remake prvního Vetřelce, to snad ani nemůže myslet nikdo vážně. Ono je obecně složité natočit film z vesmíru, kde by se kritici nedomnívali, že je to Vetřelec. To pouze svědčí o tom, jak dokonalý film Ridley Scott v roce 1979 natočil. Ve filmu Život je vlastně všehovšudy jen jedna krátká citace jedničky Vetřelce. Spíš mě napadla analogie s filmem Muž bez stínu, rovněž od studia Sony, která je hodně podobně vystavěná jako film Život.

 

V čem film Život funguje je jeho přímá béčková razance, která se rozehraje po rozehraném úvodu. Přiznám se, že mi úvod přišel určitě zajímavý, ale děj mě začal opravdu hodně bavit až po prvním souboji marťanského vraždícího emzáka, ve kterém vezme za své fantasticky promakanou smrtí jedna z klíčových postav. A přesně to byl ten moment, kdy si myslím, že ten film našel klíč ke svému stylu, kterého se nepustil až do zábavné, byť očekávané pointy.

zivot_4

Danielu Espinosovi se povedlo velmi solidně ukočírovat herecký ansámbl, dokonce i Ryan Reynolds tak strašně nepřehrává, jak má poslední dobou zvykem a potěší i absence romantické linky, ke které to docela svádělo. Díky scénáři nemají všichni herci stejný prostor, takže pokud chcete jít na film se svou oblíbenou hvězdou, budete nejspíš zklamáni. Herci totiž slouží příběhu a to je oproti comicsově jednoduchým příběhům a hereckým superegům hodně vítaná změna.

 

Suma sumárum je Život solidní žánrová jednohubka, která si na nic nehraje a divák skutečně dostane za co si zaplatil, sci-fi horror z vesmíru s řadou výborných vizuálních nápadů a slušným castingem.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist