Vetřelec: Covenant (2017)

_

Nostalgická scéna sexu ve sprše s chapadlem potěší mnohé úchyláky, jež Gigerův výtvarně dokonalý, leč maximálně bizarní vesmírný sex tiše a mnohdy i hlasitě obdivují. Pro fanoušky připravil jednu lahůdkovou scénu nabitou mistrovými kresbami, za kterou mu z nebe určitě malíř blahosklonně kyne. A finální scény filmu jednoduše nemají chybu, kvůli tomu chodíme prostě do kina.

alien covenant_4

Scott fanoušky Vetřelce za ty roky moc dobře zná a přichází se staronovým příběhem, který fanoušky neurazí a troufám si tvrdit, že potěší i příznivce dobré science fiction, protože příběh lodi Covenant a jejího ztroskotání ctí pravidla žánru a klade na blockbuster chytré otázky, jež z něj činí svěží a inteligentní podívanou. Leckdo může namítnout, že navzdory dramatickému oblouku u většiny postav. Ano, je to pravda. Jsme ale v hájemství děsuplné vyvražďovačky, což jednička samozřejmě byla, takže Scott se vrátil ke kořenům se vším všudy. Přesto jsem měl při sledování pocit, že film je hodně pokrácen a jako obvykle se dočkáme minimálně půl hodinky natočených a nepoužitých scén. V překladu se určitě ztratila podstata role Demiana Bichira, protože dialogy při scénách útoku vetřelce jinak nedávají smysl.

alien-covenant

Na Covenant je dobré jít a příliš toho dopředu nevědět. Po zhlédnutí filmu budete mít pocit, že vás marketing nového Vetřelce trochu tahal za fusekli, já tedy ten dojem měl. Většina záběrů z traileru ve výsledném střihu totiž vůbec není a děj se ubírá výrazně jiným směrem, než jak bylo dosud uváděno.

Kdo viděl Promethea, zodpoví se mu mnoho nedořečeného, já jsem ho třeba asi po osmém zhlédnutí konečně plně pochopil. Jestli tedy někdo tvrdí, že tam byly logické díry, tak Covenant dokazuje, že tomu tak úplně nebylo. Na druhou stranu v době, kdy se na netu vyjadřuje úplně každý a vše má stejnou váhu, chápu nutnost tvůrců se ospravedlňovat.

alien_covenant_5

Herecky je nový Vetřelec velmi solidní, castingu vládne Michael Fassbender, ale docenit by se měl i Billy Crudup, který se na rozdíl od některých nepřišel jen bavit, ale skutečně hraje a slušně se rozjede i sympatická Katherine Waterston, která připomíná v některých momentech Carey Mulligan. Je ale nefér říct, že se herci baví, zkrátka všichni chápou, kde jsou a tak to má být.

alien-5

Ridley Scott v tomto filmu jednoznačně prokazuje svou uměleckou integritu. Natočil film nesoucí své typické režijní znaky a zároveň respektuje vývoj série a hraje si s motivy od ostatních režisérů, včetně záběrů z pohledu Vetřelce z trojky Davida Finchera, bizarních genetických mutací čtyřky rozverného Francouze Jeana Pierra Jeneuta i akčního výplachu Jamese Camerona a fanouškovo zjihlé srdce potěší variace na legendární motiv Jerryho Goldsmithe. Takže ano, Covenant je dobrý film a ano Vetřelec je zpět v plné polní. A pokud se chcete podívat do koženého vajíčka, ve kterém se svíjí chapadélko, tak raději utíkejte!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist