Barevný závoj (2006)

barevny_zavoj_1

Čína/USA/Kanada, The Painted Veil, režie: John Curran, scénář: Ron Nyswaner podle W. Somerseta Maughama, kamera: Stuart Dryburgh, hudba: Alexandre Desplat, střih: Alexandre de Franceschi, hrají: Edward Norton, Naomi Watts, Liev Schreiber, Toby Jones, Diana Rigg

 

125 minut, 35 mm, barevný

 

Nominace na Independent Spirit Award – nejlepší herec v hlavní roli (Edward Norton) a scénář, Cena amerických kritiků za nejlepší scénář

 

Film:

 

Kitty (Naomi Watts) se musí neodkladně vdát. Proto si bere seriózního doktora Waltera (Edward Norton), se kterým odjíždí do Šanghaje. Protože se tady ale Kitty nudí, najde si milence. Walter nevěru odhaluje a jako pomstu přijímá práci v odlehlé čínské vesnici, kam bere Kitty s sebou. Teprve tady se mohou naučit jeden druhého chápat, milovat a odpouštět.

 

Film vznikl podle stejnojmenného románu W. Somerseta Maughama, podle jehož knih bylo natočeno hned několik titulů (The Razor´s Edge, Being Julia). Právě kniha barevný závoj byla zfilmovaná režisérem Richardem Boleslawskim již v roce 1934. Tehdy ztvárnili ústřední dvojici slavná hvězda Greta Garbo a Herbert Marshall.

barevny_zavoj_2

New Yorští divadelníci a filmaři v čele s hlavním hercem Edwardem Nortonem (Birdman, FridaBournův odkazAž vyjde měsícLid versus Larry FlyntPrvotní strach, Kult hákového kříže) se rozhodli natočit výpravný exotický snímek. Ve třicátých letech se samozřejmě natáčelo v kulisách a možnost se pořádně rozmáchnout v Číně byla pro všechny hodně lákavá. K režii byla původně přizvaná německá režisérka Caroline Link, která vyhrála Oskara za známý německý film Nikde v Africe a napsala rovněž první verzi scénáře.

barevny_zavoj_5

Film vyvíjela produkční firma Yari Film Group, kde třeba spatřil světlo světa úspěšný IluzionistaEdwardem Nortonem, ale velkorysé plány nakonec vzaly za své a Bob Yari nakonec své filmové portfolio přepustil dobrovolně jiným. Projekt si tak bývalý producentu Yariho přetáhl k Warnerům a jejich nové divize. Téměř dvacetimilionový rozpočet koprodukovala čínská produkční firma, která měla právo posledního slova u scénáře.

barevny_zavoj_3

Čínští producenti se obávali, jak bude ve filmu ztvárněno povstání během čínské revoluce a také oběti cholery. Žádali, aby tyto části byly zredukovány, ale Edward Norton a John Curran s tím nesouhlasili. Nakonec ale z filmu zmizelo 38 vteřin.

 

Edward Norton chtěl do filmu jako svou partnerku Naomi Watts (Kruh, Poznáš muže svých snůVýchodní příslibyMullholand Drive, Birdman), která se v té době zakoukala do hýčkaného divadelního herce Lieva Schreibera. Nakonec ho přemluvila, aby se s nimi vydal do Číny a bylo z toho jedenáctileté manželství, které skončilo před pár měsíci přátelskou rozlukou.

barevny_zavoj_4

Edward Norton filmu věnoval mnohé. Kromě svých produkčních schopností si ale sáhl i na dno svých fyzických sil. Zlomil si tři obratle, když ho kůň shodil na skálu a dokonce ani nevyhledal doktora, dokud neskončilo natáčení a nevrátil se do Hong Kongu, aby neohrozil produkci.

 

Barevný závoj je přehlédnutý a přitom naprosto výborný film s výborně napsanými a zahranými charaktery. Tohle není žádná prvoplánová love story, jak klamavě lze usuzovat z plakátu, ale studie manželství v exotických lokacích s úžasnou kamerou a skvělým soundtrackem. Neúspěch filmu je mi dodnes záhadou, tohle je výtečná podívaná a RealFilm ji vřele doporučuje ke zhlédnutí!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist