Gladiátor (2000)

Sir Ridley Scott - filmografie

režie: Ridley Scott, scénář: David Franzoni, John Logan, William Nicholson, kamera: John Mathieson, hudba: Hans Zimmer, střih: Pietro Scalia, hrají: Russel Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Oliver Reed, Derek Jacobi, Richard Harris

Oskar – film, herec v hlavní roli (Russel Crowe), kostýmy, zvuk, vizuální efekty

 

Film:

Generál Maximus (Russel Crowe) vybojuje pro svého císaře Marca Aurelia (Richard Harris) velké vítězství. Jenže ten hned po něm umírá, zavražděn svým zkaženým synem Commodem (Joaquin Phoenix – Ona, Iracionální muž). Commodus věrného vojevůdce s rodinou pošle zabít, jenže ten unikne. Jeho rodina však ne. Zničený válečník upadá do otroctví a stává se gladiátorem. Na trůně intrikuje Commodus, ale i jeho krásná sestra Lucilla (Connie Nielsen), která by byla bezpochyby mnohem lepším císařem než on. V koloseu ale bojuje nový hrdina, který chce pomstu.

Na počátku všeho byl obraz gladiátora v circu Kolossea, který visel v kanceláři Stevena Spielberga. Ten kolem obrazu chodil každé ráno a jednoho dne si řekl, že by nebylo špatné vrátit slávu hollywoodským sandálovým velkofilmům. A tak začal přemýšlet, kdo by takový výpravný spektákl dokázal natočit bez ztráty květinky bratru za 100 milionů dolarů.

Sir Ridley Scott - filmografie

Na krátkém seznamu jmen mu začalo brzy svítit jméno Ridleyho Scotta, který zrovna v Hollywoodu nepatřil mezi oblíbence. Jeho poslední filmy u diváků propadly a ani kritika mu neuznávala jeho obrovské zásluhy v dějinách filmu. Ridley Scott hozenou rukavici vřele přijal.

 

Hlavní role ale zůstala dlouho prázdná. Nejprve odmítli komerční tahouni Mel Gibson a Tom Cruise a papežský režisér Scott zariskoval a navzdory všem obsadil Russela Crowea, téměř neznámého Australana, který měl za sebou jediný komerční úspěch v L. A. – Přísně tajné a v zádech Sharon Stone, která drsného sympaťáka vehementně prosazovala a před Gladiátorem ho cpala do bulvárních novin, aby rozdával polévku hladovějícím bezdomovcům v Central Parku. Z Crowea se stávala mediálně známá osobnost a i investoři začínali postupně věřit v jeho pozitivní hvězdnou auru.

Gladiator 1

Ridley Scott nechal na Maltě postavit obrovské kulisy starověkého Říma a z centrální Evropy, tedy z Německa a Česka pozval desítky kaskadérů, aby se postavili do nově zbudovaných koloseí. Češi a Němci mají v Hollywoodu pověst chlápků, kteří jdou do nebezpečných situací, stojí přiměřeně, hovoří anglicky a jsou samozřejmě typologicky podobní Římanům.

 

Scott pak začal točit bez úplného scénáře svůj filmový epos. Do castingu byli přizváni uznávaní londýnští herci, někteří k velké nelibosti producentů, protože řada z nich byla objektivně neustále pod parou. Každopádně byli ochotní do nebezpečenství natáčení v chladném Irsku nebo vyprahlé Maltě jít. Extrémní natáčení si však nakonec vyžádalo nepříjemné situace. Uprostřed natáčení zemřel Oliver Reed, a to dokonce ještě před natočením všech svých scén, nejistota studia vůči Croweovi byla všudypřítomná a vrásky jim přidával i Joaquin Phoenix, který se k natáčení připojil později a londýnští bardi ho zcela ignorovali. V ten moment zasáhl Russel Crowe, sezval herecký ansámbl k sobě do karavanu, tam je všechny opil jak zákon káže a herce pro vojevůdce Scotta stmelil. Díky tomu mezi oběma muži vzniklo velké přátelství, během kterého společně natočili hned několik mimořádných filmů.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist