Gladiátor (2000)

gladiator-2

Trikaři tak měli už během natáčení plné ruce práce. Doplňovali kulisy o grandiózní scenérie a statistovi dokouzlili obličej zemřelého Reeda, aby udrželi kontinuitu filmového příběhu. Scottovi se v Gladiátorovi podařilo díky silnému hereckému ansámblu ideálně skloubit jeho velkorysou výtvarnou rozmáchlost s příběhem, který pochopí jak dělník, tak historik. Co na tom, že zbroje jsou renesanční, stejně jako většina výpravy a historická věrnost ustoupila maximálně silnému filmovému příběhu, který je vlastně z celého filmu nejblíže antice, protože v něm nechybí základní ingredience řeckého a římského dramatu – incest, váleční rekové, nevyjasněné vztahy mezi dětmi a otcem a samozřejmě antičtí bohové. Scott pak do filmu doplnil zábavnou scénu, kdy Commodus komentuje bitvu v cirku, kterou měl vyhrát jiný tým gladiátorů, než nakonec vyhrál a pak i veřejně prohlásil, že vždycky sleví z historických reálií ve prospěch estetického řešení.

gladiator_4

Hudbu k filmu složil Hans Zimmer, který se pak stal na několik dalších filmů dvorním skladatelem Scottových velkofilmů a i po skončení jejich spolupráce za sebe sehnal náhradu z jeho hudební stáje Media Ventures. Je možná dobré dodat, že Scott je pověstný tím, že má otevřené boje s hudebními skladateli a neváhá se ozvat, když se mu nějaká hudba nelíbí.

gladiator_3

Film se vydařil po všech stránkách. Výborná výprava i strhující režie a skvělé herecké výkony z něj dělají jeden z nejlepších historických filmů ze starého Říma, potažmo jeden z nejlepších hollywoodských historických filmů. Ještě během natáčení se na place objevil Dino de Laurentiis, který Scottovi nabídl režii Hannibala. Scott měl pronést, že nestojí o žádný další historický velkofilm, protože si myslel, že má točit film o překračování Alp na slonech legendárním vojevůdcem. Když zjistil, že se jedná o Hannibala Lectera bez váhání podepsal smlouvu. Měl k tomu ostatně dvacet milionů dobrých důvodů!

Gladiátor nakonec předčil očekávání. Film nejenom, že vydělal jen v kinech v USA 181 mil. dolarů, ale celosvětově utržil ještě vyšší částku. Nakonec zvítězil i v oskarovém klání. Scott se však musel sklonit před Stevenem Soderberghem při vyhlašování nejlepší režie.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist