Klasické filmy v knihách Ondřeje Slaniny

Od počátku existence našeho filmového magazínu se pravidelně v neděli vracíme ke klasickým a hlavně dobrým filmům. Ani dnešek nebude výjimkou.

Dovolte mi začít nejprve trochou statistiky, v rubrice Retro&Legendy je k dnešnímu dni 285 filmových titulů, klasických filmových legend, špičkových ukázek filmového řemesla a majáků filmového umění. Úplně první film v této rubrice byl thriller Alana J. Pakuly Klute s Jane Fonda a byl publikován 1.1.2010, tedy v úplně první den spuštění našeho magazínu, který pak ještě celý měsíc běžel v testovací verzi.

Slavná světová filmová klasika již v prodeji

Od té doby jsem také některé tyto legendy umisťoval na blog.idnes.cz, kde slavily mimořádný čtenářský ohlas a v roce 2011 vznikl paralelní knižní projekt Slavná světová filmová klasika, kde je sto klasických světových filmů, z nichž dosud stále řadu z nich na Realfilmu nenaleznete. Pokud máte o tento knižní projekt zájem, můžete si ho v tištěné podobě objednat výhradně přes Kosmas.

Elektronickou verzi knihy jsme svěřili do nakladatelství MAFRA Ing. Andreje Babiše, což se ukázalo jako nepříliš šťastný tah. Domluvili jsme se, že budou knihu prodávat za určitých podmínek přes několik prodejních kanálů. Naše spolupráce ale po dvou letech skončila a už na ní nebude navázáno. Navíc už zmizela z nabídky všech prodejců a dnes se legálně jako e-kniha absolutně nedá sehnat.

west-side-story3
Vraťme se k meritu věci a proč to děláme a proč si RealFilm.cz a naše knihy čtete. Slavná světová filmová klasika obsahuje řadu zajímavostí a některé jsou publikovány vůbec poprvé a vzhledem k tomu, že kniha vznikla v Čechách, tak oproti překladové literatuře obsahuje i řadu informací, které se vztahují k domácímu prostředí, aniž by to bylo všeobecně známo. Za zmínku stojí třeba český podíl na muzikálu West Side Story, Annaudových Medvědech nebo na Hitchcockově Vertigu. Dočtete se ale také o alternativních koncích slavných filmů, hlasitých odchodech herců z natáčení uprostřed produkce, neuvěřitelných strastech při výrobě filmu, ale také o spoustě osobních vítězství nad okolnostmi a nepřáteli v tvrdé filmové branži.

klasika

Úspěch tohoto projektu dal vzniknout pokračování, které se jmenuje Slavná česká filmová klasika a posledních několik kusů je stále u Kosmasu a připravujeme na základě čtenářských ohlasů a přání druhé a rozšířené vydání. Koncept zůstal stejný, kromě toho však kniha obsahuje také stať Všichni dobří čeští filmaři, kde se po dvacetiletích odvíjí filmové dějiny na základě příběhů filmařů a jejich děl zasazených do kontextů doby.

intimní osvetlení

intimní osvetlení

Informace obsažené v české klasice čítají třeba, jak nezodpovědní filmaři zapálili velmi výdělečné pražské ateliéry, když ignorovali zákaz kouření, jak se dělal sníh při natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku, jak skládal hudbu Zdeněk Liška a jak předstíral, že potřebuje ještě trochu času na partituru, aby mohl František Vláčil dokončit Marketu Lazarovou nebo jak Ivan Passer obsadil jednu z hlavních rolí do svého filmu Intimní osvětlení den před spuštěním natáčení.

ceska animovana klasika_obalka

Nejnovějším titulem v nabídce je kniha Česká animovaná klasika, která obsahuje úvodní stať Animovaný sen ze srdce Evropy a recenze více než dvou desítek klasických animovaných filmů i s medailony zajímavých tvůrců.

 

Zůstaňte naladěni na RealFilm.cz a pokud máte zájem, tak všechny tři tištěné knižní tituly objednávejte na www.kosmas.cz.
Váš

 

Ondřej Slanina

Přidat komentář

TOPlist