Král Artuš: Legenda o meči (2017)

King_Arthur_1

Velká Británie/Austrálie/USA, King Arthur: The Legend of the Sword, režie: Guy Ritchie, scénář: Joby Harold, Guy Ritchie, Lionel Wigram, kamera: John Mathieson
hudba: Daniel Pemberton, hrají: Charlie Hunnam, Jude Law, Àstrid Bergès-Frisbey, Djimon Hounsou, Eric Bana, Annabelle Wallis

126 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

Film:

V Artušově raném dětství je zavražděn jeho otec král Uther (Eric Bana) a malý chlapec si pamatuje jen zoufalý výkřik a přání, ať uteče. Koruny se ujme Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Dospělý Artuš (Charlie Hunman), oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí bordelu a lumpů starobylého Londinia. Jako každý dospělý muž se musí pokusit vytáhnout kouzelný meč Excalibur uvězněný ve skále. Když se mu to podaří začne mu povedený strýc usilovat o život, aniž by o cokoli Artuš stál. Přijme svou královskou zodpovědnost nebo skončí v rukou kata?

King-Arthur-2

Král Artuš mě vrátil do dětských let a přiznám se, že si dovedu představit, že bych jako třináctiletý u tohoto filmu hýkal stejným blahem jako před mnoha a mnoha lety u Barbara Conana. Když si vzpomenu, jak jsem jako malý žral ty příšery v podzemí, útočící vlky nebo monstrózní hady, tak mě král Artuš naplňuje blažeností. Přesně to Guy Ritchie do krále Artuše vecpal.

kral_artus_6

Na druhou stranu mě ale začátek moc nevzal. Lekl jsem se totiž, že se ke slovu zase dostali trikaři s olifanty z Pána prstenů. Jenže po obligátním epickém úvodu, který snad ani jakoby netočil Ritchie, přichází řízný rytmus a strhující sekvence mládí krále Artuše mezi bitkaři ve starobylém Londiniu. Ritchie svůj styl implementoval jak do Sherlocka Holmese, kde mu to v jedničce docela vyšlo, tak i do Krále Artuše, kde oživuje klasické klišé fantasy eposů. Monolog krále Artuše o angažování rytířů s hláškami o rytířích z bordelu nebo rychlých pochvách je sice na první pohled over the top, ale do filmu se hodí.

kral_artus_4

Filmu hodně pomáhá výborný soundtrack. Zapomeňte na mystickou Enyu nebo podobné cajdáky, Guy Ritchie pořádně šlape, kytarové rify a bicí filmu dodávají grády a zbavují ospalé epické nudy, kterou to prokaučoval Jackson v druhé a nepovedené trilogii o Hobitovi. Tohle je totiž entertainment a hodně povedený.

Charlie Hunman (Pacific Rim – Útok na Zemi, Purpurový vrch) je možná netradiční volba pro legendárního panovníka, ale rozhodně se ve své úloze neztratil. Herecky si ale film kardou pro sebe spíš padouši. Ukázkový slizoun je Jude Law (Na dotek, Gattaca, Špion), který je skutečný ďábel. Pobaví i od pohledu mnoha hospodskými bitkami otřelí angličtí profesionálové v úlohách nohsledů černého šerifa i z extrémně drsnými hláškami, které solidně pobaví a neztratili by se v žádné Ritchieho gangsterce konce devadesátých let.

kral_artus_5

Legenda o Králi Artušovi nedává filmařům spát už dost dlouho a po pravdě jedinkrát kdy to bylo opravdu mimořádné byl Boormanův Excalibur. Další filmové varianty a pokusy o oživení až takové pecky nebyly a jelikož se na velkém plátně už přes celou dekádu legendární panovník neobjevil, přišli producenti od Warnerů podle magazínu Variety se smělým plánem na šestidílnou filmovou sérii. První dobrodružství za 175 milionů dolarů samozřejmě podle tržeb ukáže, zda nezůstane jen u plánů. Bu´d jak buď, i kdyby zůstalo jen u jednoho filmu, tak tohle je příjemná letní podívaná s mnoha svěžími nápady a střízlivou dvouhodinovou stopáží. Nudit se nebudete.

 

King-Arthur-3

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist