Nejkrásnější herečka světa: Catherine Deneuve

Jedním ze způsobů hodnocení krásy je symetričnost. Před několika lety hodnotili američtí novináři nejkrásnější herečky světa právě podle tohoto kritéria a vyšlo jim, že nejsymetričtější obličej ze všech filmových hvězd má Catherine Deneuve. A kromě toho je to také úžasná herečka.

catherine_deneuve_main

Kromě krásy je pro filmové hvězdy přiléhavá další vlastnost, a to tajemnost. Catherine Deneuve nepatří mezi lidi, kteří by se dělili o své pocity nebo vyhledávali pozornost bulvárních médií a společenských rubrik. Každopádně před několika lety se nechala přesvědčit k sepsání svých hereckých memoárů a jelikož si občas vedla deník, do kterého se vypisovala v případech osamocení a životních nesnází dala dohromady relativně tenkou knížečku, ve kterých sepsala svůj pohled na natáčení filmů, které jí připadaly nejzajímavější.

 

Celkem logicky jí z toho vyplynuly filmy s Luisem Buňuelem nebo Larsem von Trierem, ale zároveň i uvědomění, že si zapisovala jen natáčení, kdy jí bylo v osobním životě ouvej a vyplynulo mi z toho, že jí docela zamrzelo, že si nepsala veselé momenty, které zažila a jež se jí pak vykouřily z paměti a zůstal jen libý pocit.

 

Catherine Deneuve je třetí ze čtyř dcer herců Maurice Dorléaca a Renée Deneuve, kteří u svých dětí nijak nepodporovali zájem o svou profesi. Na rozdíl od své o rok a půl starší sestry Françoise Dorléac, která zahynula 1967 při autohavárii, měla touhu stát se módní návrhářkou. Studovala na gymnáziu, které se dostalo do zájmu filmařů a společně s ostatními spolužačkami vybrána do účinkování ve filmu Gymnazistky, kde však rozsah její role byl spíše kompars.

 

V sedmnácti letech se seznámila s režisérem Rogerem Vadimem, který z ní chtěl stvořit hvězdu, stejně jako se mu to už předtím povedlo s Brigitt Bardot. Natočili spolu ale jediný film, aktualizovaný přepis dvou románů markýze de Sada Neřest a Ctnost a stvořili synka Christiana.

 

Kariéru jí však nastartoval jiný režisér, a to Jacques Demy. Ten z ní ani nechtěl udělat hvězdu jako dobrou filmovou herečku. Jednak si u něj zahrála prodavačka deštníků Geneviève, která je donucená okolnostmi vzdát se své první lásky, v hudebním melodramatu Paraplíčka ze Cherbourgu a učitelku tance Delphine, která se svou sestrou-dvojčetem (Françoise Dorléac) potká během lidové slavnosti muže svých snů, v muzikálu Slečinky z Rochefortu.

Roman Polanski

Po těchto filmech už byla mezinárodně známou, ale velkým zlomem v její herecké kariéře se pro ni stala role duševně vyšinuté belgické manikérky Carol, která podlehne chorobným vražedným představám, v psychothrilleru Hnus režiséra Romana Polanskiho, který se tímto filmem dostal do Hollywoodu a na výsluní režisérského nebe.

kraska_dne2

Její podmanivá krása zaujala i legendárního španělského režiséra Luise Buñuela, který jí nejprve obsadil do geniáního filmu Kráska dne (retrorecenze zde), kde zahrála citově vyprahlou a znuděnou vdanou ženu Séverine, která si z rozmaru zpestřuje život prostitucí.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist