Z Paříže do Paříže (2017)

T

Un sac de billes / Bag of Marbles, Francie, Kanada, režie: Christian Duguay, scénář: Alexandra Geismar, Jonathan Allouche podle autobiografické knihy Josepha Joffo, kamera: Christophe Graillot, hudba: Armand Amar, hrají: Dorian Le Clech, Batyste Fleurial Palmieri, Patrick Bruel, Elsa Zylberstein,  Kev Adams, Christian Clavier

 

Film:

 

Bratři Maurice a Joseph jsou pořádní a šikovní pařížští kluci, kterým žádná lumpárna není cizí. Bohužel jim do dětských her a radostí zasáhne tvrdý osud. Jednoho dne jim totiž maminka musí na kabáty přišít žluté hvězdy. Francie je okupována německou armádou a nacistická správa přitvrzuje. Židům v Paříži už jde o život, a tak tatínek rozhodne, že kluci musí uprchnout do dosud neokupované zóny na jihu Francie, kde se snad všichni zase setkají.

A protože Maurice a Joseph musejí z ohroženého domova odejít okamžitě a pokud možno nenápadně, nemají žádné cestovní doklady, vezmou si jen minimum peněz a jídla. Před sebou mají dlouhou cestu nočním vlakem, německé hlídky, nebezpečný přechod přes demarkační čáru a cestu přes vysokohorské hřebeny. Jediné, na co se mohou spolehnout, jsou vlastní síly, bystrost, statečnost a instinkt.

T

Film Z Paříže do Paříže byl natočen podle stejnojmenné autobiografické předlohy Josepha Joffa, který vypráví napínavý a dojímavý příběh ze svého života bez veškeré sentimentality. Filmového zpracování se ujal kanadský režisér Christian Duguay, který film částečně natáčel i v Čechách. „Kniha mne zaujala přesvědčivým a silným příběhem o houževnatosti dvou malých kluků. Příběhem vyprávěným optimistickým pohledem dětí, příběhem o světě, který je obklopuje a jehož realita je doběhne. Tato událost z historie je silná, ale bohužel také univerzální, protože není možné ani v dnešním světě nevidět utrpení, a naštěstí někdy i šťastné okamžiky dnešních uprchlíků.“

 

Předchozí snímek Christiana Duguaye (Bella a Sebastián 2) bylo profesionálně natočeně rodinné dobrodružství, ale Z Paříže do Paříže má ještě o trochu větší ambice. Jedná se o skutečný film, žádná stylizace dětského světa nepřichází v úvahu, přesto se pořád jedná o rodinný snímek, u kterého je velká pravděpodobnost, že párkrát sáhnete po kapesníku. Ve filmu se podařilo také natočit hned několik nesmírně silných scén, u kterých napětím nebudete ani dýchat.

T

Z Paříže do Paříže obsahuje kromě napínavých a dobrodružných scén, také řadu komických situací, dětskou romanci i celou řadu nečernobílých, ale o to více lidských momentů. Za co bych ale tvůrce českého dabingu vyplísnil je sice výborný dabing dětských rolí, ale odfláklé obsazení dospělých, konkrétně pak nenamluvení Marka Vašuta Markem Vašutem, který tam hraje epizodní roli a obsazení v dabingu nepříliš výrazného  Igora Bareše jako Christiana Claviera, když ho v minulosti už skvěle namluvili herci jako Vízner nebo Trávníček mi přišla docela škoda.

 

V současnosti se film hraje na MFF ve Zlíně a od zítřka vstupuje do celostátní kinodistribuce. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

zparizeplakat

Přidat komentář

TOPlist