96 hodin (2008)

taken

Taken, Francie/USA/Velká Británie, režie: Pierre Morrel, scénář: Luc Besson, Robert Mark Kamen, kamera: Michel Abramowicz, hudba: Nathaniel Mechaly, střih: Frederick Thoraval, hrají: Liam Neeson, Famke Janssen, Maggie Grace, Xander Berkeley, Katie Cassidy, Olivier Rabourdin

93 minut, 2.35:1, 35 mm a HDTV (2K), barevný

Film:

Bývalý operativec CIA ve výslužbě Bryan Mills (Liam Neeson) žije sám, přestěhoval se, aby byl co nejblíže své dceři, která bydlí se svou matkou (Famke Janssen – Jeníček a Mařenka – Lovci čarodějnic, Trilogie X-Men). Příliš toho zažil, než aby se o svou sedmnáctiletou dceru Kim (Maggie Grace – Útěk z MS1) neustále nestrachoval. Když ho Kim požádá o dovolení jet do Evropy na koncertní turné skupiny U2, okamžitě odmítne. Ale osamělý otec, čekající na jakýkoliv projev dceřiny blízkosti a přízně, nakonec podlehne jejímu citovému vydírání. Dcera sice slíbí, že bude dodržovat otcova „bezpečnostní“ pravidla, ale přitom poruší to základní ještě v Americe. Neřekne totiž otci o svém výletu úplnou pravdu.

Když se jí Bryan konečně do Paříže dovolá, je pozdě. Dvě nezkušené lehkovážné Američanky neunikly členům mafie, obchodující s bílým masem. Bryan začne okamžitě jednat, požádá o pomoc své bývalé kolegy a sám vyrazí do Paříže. Ví, že od chvíle únosu je ještě pouhých 96 hodin „otevřené okno“, pak už svou dceru nikdy neuvidí.

taken2

Všestranný Luc Besson se na tomto filmu podílel jako producent a scenárista a snímek vyrobil ve své společnosti EuropaCorp, režii tentokrát přenechal jinému francouzskému režisérovi Pierru Morelovi. Přestože EuropaCorp měla do té doby řadu hitů, je to právě série 96 hodin, v originále Taken, která ho vyšvihla mezi globální hráče. Všechny díly překonaly v celosvětových tržbách 200 milionů dolarů a trojka dokonce 300 milionů. Pokud vezmeme v potaz, že se snímky pohybují v evropských relacích cca 25 milionů dolarů za díl, je to obdivuhodný výkon.

Snímek 96 hodin je klasický revenge thrilller ze staré školy a doslova v tom nejlepším slova smyslu. Film samozřejmě nabízí řadu atletických výkonů, které mají jistě na svědomí filmoví kaskadéři, ale tento snímek zaujme především tím nejlepším, co francouzský thriller divákům vždy nabídl – dobrý příběhem, lidskostí a uvěřitelnou akcí. Můžete namítat, že jsme podobné filmy na plátně viděli už mnohokrát, viděli samozřejmě, ale tentokrát se sehrála najednou spousta šťastných okolností.

T-26

Pierre Morrel si na tomto snímku vybral svou osudovou chvilku, protože později už se mu ani náhodou nepodařilo přiblížit své režijní dovednosti k takové dokonalosti jako v případě 96 hodin. Ohromnou klikou bylo obsazení Liama Neesona do hlavní role, který se v ní beze zbytku našel a je mimořádně přesvědčivý. Neeson nikdy nepatřil mezi superhvězdy, vždy spíš platil za charakterní herce, ale poměrně často se objevil v roli nějakého filmu, jež se stal trhákem. Role Bryana Millse mu však naprosto sedla, a to film přijal v podstatě jen s vidinou, že stráví 4 klidné měsíce v Paříži.

Hláška „I will look for you, I WILL find you and I will KILL you“, se stala bezesporu kultovní, stejně jako četné parodie na youtube na telefonní hovor únoscům hned po únosu dcery v Paříži. 96 hodin je film, který je solidní zábavou na sobotní večer, nabízí poctivou klasickou akci, zajímavého hlavního hrdinu, dobrý a uvěřitelný příběh a má střízlivou stopáž. Právě proto si zaslouží být označen jako nová klasika.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist