Teď se nedívej (1973)

Don´t Look Now (1973)

Teď se nedívej

Itálie / Velká Británie, 1973, Don´t Look Now, režie: Nicolas Roeg, scénář: Allan Scott a Chris Bryant podle povídky Daphne du Maurier, kamera: Anthony Richmond, hrají: Julie Christie (Laura Baxter), Donald Sutherland  (John Baxter), Hilary Mason (Heather), Clelia Matania (Wendy), Massimo Serato (Bishop Barbarrigo) a další…

formát: 1.85:1, barevný, 35mm, délka: 110 minut

Film:

Film otevírá ohromná tragédie. Při dětské hře se nešťastnou náhodou utopí dcera zamilovaného manželského páru Baxterových restaurátora Johna (Donald Sutherland) a jeho půvabné ženy Laury (Julie Christie). John vezme práci v Benátkách a se svou ženou se pokusí tragédii přežít v cizím krásném městě.  Docela se to i daří až do okamžiku zvláštní situace v restauraci, kdy jim slepá žena řekne, že na ně pořád myslí jedna osoba v červeném.

V červené pláštěnce se ovšem utopila jejich dcera. Během chvíle se ve městě začne objevovat přízrak malé postavy v červené pláštěnce, slepá žena se svou sestrou je k vidění na každém rohu, při práci v kostele se stávají nehody a oba manželé začínají ztrácet nervy. Schyluje se k jednomu z nejslavnějších finále filmových horrorů všech dob.

ted_se_nedivej_3

Mám rád asijské horrory, ale občas by se neměla až tak kriticky vyzdvihovat jejich originalita, protože kolikrát v asijských sériích nalezneme citace z klasických evropských nebo amerických horrorů. Zářným příkladem je i klasický horror s prvky duchařiny a satanismu Don’t Look Now (Teď se nedívej!) od slavného britského kameramana a režiséra Nicolase Roega natočený podle předlohy Daphne Du Maurier (Ptáci).

Don´t Look Now (1973)

Film trpí po letech samozřejmě jistými neduhy – jedním z nich je bohužel poměrně slavná scéna manželského sexu, kdy Roeg umně prostříhává scény z běžného života se záběry plnými vášně. Přestože Julie Christie (Doktor Živago) je jedna z nejkrásnějších holywoodských hereček, pak dobové svícení dnes působí poněkud nepřesvědčivě. Film však dodnes neselhává v klíčových okamžicích hrůzy. Úvodní sekvence smrti dcery je dodnes stejně děsivá jako před lety, záběry z Benátských ulic nepostrádají atmosféru a finální montáž směřující k slavné pointě snímku (kterou nemíním prozrazovat) patří k tomu nejlepšímu, co horrorový žánr kdy nabídnul.

ted_se_nedivej_5

Film nabízí velice solidní herecké výkony. Donald Sutherland (Hunger Games: Vražedná pomstaOko jehly,Šéfové na zabitíNávrat do Cold Mountain) i Julie Christie tvoří skvělý manželský pár, který zvládá jak dramatické okamžiky, tak obyčejné životní situace. Nápaditá je samozřejmě režie Nicholase Roega, který se občas postavil i za kameru, ale není uveden v titulcích. Za zmínku rovněž stojí i hudba italského veterána Pina Donaggia (Carrie, Cainova výchova, Chuckyho sémě). Film patří do kolekce populární publikace 1001 filmů, které musíte vidět než zemřete.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist