Lék na život (2017)

lek_na_zivot_1

A Cure For Wellness, USA/Německo, režie: Gore Verbinski, scénář: Justin Haythe, kamera: Bojan Bazelli, hudba: Benjamin Wallfisch, hrají: Dane DeHaan, Jason Isaacs, Mia Goth, Adrian Schiller

 

146 minut, 1.66:1, ARRI Alexa, barevný

 

Film:

 

Jak už to tak často bývá, dramatické události začínají většinou velmi nenápadně. Mladý a ambiciózní manažer Lockhart (Dane DeHaan) sice získá důvěru svých nadřízených, ale na druhou stranu oni moc dobře ví, že při svém posledním úkolu nehrál tak úplně čistou hru. Je tak trochu v hrsti svých šéfů, protože jinak ho čeká vyšetřování federálními úřady. Dostane však od nadřízených jednoduchý úkol.

 

Má přivézt ze sanatoria pana Pembrokea, nepostradatelnou hlavu jejich společnosti, který je potřeba k velké fúzi. Léčebna, kam se před časem uchýlil a podle posledního odeslaného dopisu se z ní ani nechce jen tak rychle vrátit, se nachází v zastrčeném koutě švýcarských Alp. Její personál zde poskytuje životem a prací vyčerpaným boháčům speciální očistnou léčbu. Ale nabízené zázračné procedury možná nejsou tak úplně běžné a pobyt zde až tak úplně dobrovolný…

lek_na_zivot_2

Režisér Gore Verbinski se po Pirátech z Karibiku vrátil k žánru, v kterém před téměř patnácti roky zazářil v dnes již kultovním hororu Kruh. Film má, stejně jako všechny Verbinského filmy, velmi temný charakter a nabízí neskutečně bizarní situace, z nichž minimálně dvě jsou na obrácení žaludku, byť jsme je už na plátně párkrát viděli. Verbinski ve filmu opět nešetří vizuálními montážemi, kameraman Bojan Bazelli opravdu čaruje obrazem, které jsou mimořádně přesvědčivé a atmosférické. Celkově je film natočený profesionálně a nelze mu prakticky nic vytknout. Takže otázka zní, proč Lék na život propadl u diváků i kritiky?

lek_na_zivot_4

Opakuje se naprosto identický průšvih, jako u Osamělého jezdce. Geniální jednotlivosti totiž dohromady příliš nefungují. Metráž filmu je opět neskutečně natahovaná a hlavně zbytečná a natrvrdo říkám, že zkrácení příběhu o 40 minut by celé látce a filmu neskutečně pomohlo. Za vše hovoří úvodní desetiminutovka. Děj se dá popsat za dobrou třetinu času a atmosféra zůstane zachována. Upřímně řečeno nechápu, proč se v tom Verbinski tak vyžívá, když je to objektivně jeden z nejtalentovanějších současných režisérů.

lek_na_zivot_3

 

Lék na život je gotický horror, který pracuje s žánrovými klišé a několikrát nabídne opravdu nechutné scény, při kterých si jeden zakryje oči. Gore Verbinski je ale úžasný vypravěč, který své makabrózní výjevy ovládá naprosto dokonale. Ačkoli film propadl, myslím, že bude časem hodně oblíbený a i to hodnocení půjde nahoru. Padouch Jason Isaacs je úžasný! Dnes ale říkám, že mě hodně mrzí při nasazení výborných herců Danea DeHaana a Mii Goth  a štábu, že se to nakonec úplně nepovedlo. Takhle je to jen o.k. Škoda.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist