Mistr filmové hudby Zdeněk Liška

V pátek bychom oslavili 90. let od výročí narození geniálního českého skladatele Zdeňka Lišky, připomeňme si ve stručnosti jeho fantastickou kariéru skladatele filmové hudby.

Zřejmě neexistuje plodnější skladatel domácí filmové hudby než Zdeněk Liška, a přesto o něm víme zoufale málo. Za svůj život dal jen jeden rozhovor, a to ještě do slovenského magazínu Film a divadlo z roku 1974, který se panu novináři navíc příliš nepovedl. Já jsem o Zdeňku Liškovi psal článek do časopisu Film a video, kde jsem měl za úkol přiblížit informace čtenářům, kteří o něm nikdy neslyšeli.

Marketa Lazarová (1967)

Informace o tomto brilantním skladateli jsou vlastně jen od jeho kolegů, kamarádů a novinářů, takže kusé informace z jeho života si velmi často odporují. Zdeňka Lišku soudí lidé z jeho okolí podle sebe a svých domněnek a všichni se shodují na jediném, že Zdeněk Liška se o hudbě s nikým nebavil. Na to měl hudbu a evidentně i autorskou tvorbu příliš rád, než by si kazil úsudek názory druhých. V tom je mi jeho postoj velmi blízký.

Zdeněk Liška se narodil 16. března 1922 ve Smečně u Kladna. Jeho tatínek hrál v hornické kapele na místním zámku a často jezdil hrát na pohřby. Schválně si všimněte kolik variací smutečních maršů Liška do filmů složil!

I přes odpor rodičů odešel z gymnázia ve Slaném na pražskou konzervatoř a prý se toužil stát dirigentem. To je ale zřejmě jen domněnka, protože symfonickou hudbu v pokročilejším věku v zásadě odmítal. Nicméně si založil dívčí pěvecký sbor, který chvíli i vedl a jednou pronesl neuvěřitelnou hlášku po zkoušce s dirigentem:,,Mě neposlechnete, ale pak přijde ten s rákoskou a jste posraný.“

Po válce působil v Baťových ateliérech ve Zlíně a skládal hudbu k sérii Pana Prokouka Karla Zemana i Ferdovi Mravencovi Hermíny Týrlové. Právě kvůli jeho působení na Moravě k němu měli tak blízko všichni dobří rodáci František Vláčil, Karel Kachyňa a Vladimír Sís. Ze začátku psal za šunku, kterou celý život miloval až se neuvěřitelnou pílí a profesionalitou propracoval k astronomickým honorářům.

Nejslavnější české válečné filmy

Liška nikdy nebyl členem KSČ a právě díky tomu, že nebyl na očích a měl pověst dříče vydělával a teď se držte pevně, dva miliony korun ročně!

Pages: 1 2

3 Diskuse

  1. Roman Potoczný napsal:

    Skutečně, vynikající český skladatel filmové muziky … Dobře poznatelný a bezpochyby geniální …

  2. framil napsal:

    Hudební génius.Nádherná hudba,která dokonale dokázala vystihnout ducha filmu či seriálu.U „Hříšných lidí“ nebo „Majora Zemana“ si nedovedu predstavit jiný hudební doprovod.To jsou ty nejznámnější.Celkově cca 300 filmů či seriálů.Zasloužil by si ,aby jeho hudba vycházela na nosičích.Něco màlo vyšlo v levných knihách,ale to je zoufale málo.Z některých filmů jsem si tzv.vypreparoval jeho hudební podklad,ale je to sysifofskà práce.Ovšem poslechnout si jeho hudbu sólo,je pohlazení po duši…

  3. Topi napsal:

    Nejlepší hudební skladatel všech dob!!! A to myslím celosvětově!! Opravdový génius. Jeho hudba nebo jen různé zvuky jsou naprosto typické a ihned rozpoznatelné. Mistr všech hudebních mistrů! Tohle byl fakt hudební bůh.

Přidat komentář

TOPlist