Pavučina lží (2008)

Sir Ridley Scott - filmografie

USA, Body of Lies, režie: Ridley Scott, scénář: William Monahan podle stejnojmenné novely Davida Ignatia, kamera: Alexander Witt, střih: Pietro Scalia, hudba: Marc Streitenfeld, hrají: Leonardo Di Caprio, Russel Crowe, Mark Strong, Golshiften Farahap

128 minut, 2.35:1, SUPER 35 a digitál (2K), barevný

Roger Ferris (Leonardo Di Caprio) je špičkovým terénním agentem CIA na Předním Východě. Jeho život je v neustálém ohrožení. Jeho hlavním spojencem je jordánský politik Hani (Mark Strong), který se snaží Ferrisovi pomoci, protože ho upřímně překvapila jeho přímost. Brzy jejich spolupráce nese ovoce, když se dostanou na stopu rozsáhlé skupiny pracující pro Al Kajdu. Ferrise jistí z domova ředitel CIA pro Přední Východ – na první pohled klidný a rodinný typ Ed Hoffman (Russel Crowe).

Jenže informátorům není radno věřit a každá lež nezůstane bez odezvy a Ferris, který by i při své nebezpečné profesi rád ochutnal trochu normálního života bolestivě zjistí, že to nebude až tak snadné. A nikdo není takovým, jakým se může zdát.

Body-of-Lies-1

Špionážní filmy byly pro diváky vždy atraktivním kusem. V době drsného Jasona Bourna a Jamese Bonda proměněného v akčního hrdinu se Ridley Scott rozhodl vyjádřit k aktuálnímu tématu nekonečných bojů v oblasti Předního Východu na základě novely Davida Ignatia, který dva roky před tímto filmem přinesl první Oskarový úspěch Martinu Scorsesemu. David Ignatius napsal novelu, která velmi věrně odhaluje praktiky tajných služeb a nazval jí Penetrator. Kniha tak vyšla a název se zalíbil i Scottovi. Nepochopení však přišlo od diváků a studia, kterým název inicioval pornofilm. Nakonec se vymyslel název Body of Lies – tedy terminus technicus v klasickém špionském žargonu, jež má kořeny z jedné operace britské tajné služby za druhé války. Britská tajná služba odpálila vlastní cíl a nastrčila do něj fingovanou mrtvolu, pak poslala kódovanou zprávu a čekala, zda si jí Němci převezmou. Díky klevetám pak odhalila buňky německé tajné služby.

Scott natočil pro něj možná trochu netypický film, který není až tak nepodobný Spy Game jeho bratra Tonyho. Nicméně Ridley už má takový vlastní rukopis, že je nepřehlédnutelný. Pavučina lží je tak strhující podívanou, která naprosto brilantně střídá okamžiky napětí s odlehčujícím humorem. Při sledování filmu budete mít možná pocit, že jste některá místa už viděli. Věřte tedy, že Scott v těchto lokacích točí pravidelně. Pokud zaznamenáte i stejné tváře jako ve filmech Černý jestřáb sestřelen, Království nebeské nebo Gladiátor, pak se nemýlíte. Natáčelo se tedy v Maroku, kde Ridley Scott zahájil samostatné odvětví filmového byznysu, které dnes využívají i jiní filmaři, za což si zasloužil od místní vlády řadu privilegií. Dobré je také zmínit to, že se tam dá točit doslova za hubičku. Pro zajímavost komparsista na celý den v Maroku vyjde produkci na 250 korun za den. To je dobré, co říkáte?

bodyoflies_3

Herecké výkony všech zúčastněných jsou na velmi dobré úrovni, přičemž zvláštní pozornost si jistě zaslouží Mark Strong v roli loutkáře Haniho z jordánské tajné služby. Strong je v současnosti dvorním hercem Ridleyho Scotta a jsou přátelé i v soukromí. Film má několik scén, které se vryjí do paměti, jedna z nich je scéna brutálního mučení Rogera Ferrise (Leonardo Di Caprio – PočátekSkrytá identita,Krvavý diamant) v teroristickém bunkru, která byla velice diskutovaná v médiích. Film se stal komerčním neúspěchem a neměl ani příliš dobré kritiky, ostatně jako skoro všechny filmy, které se odehrávají v prostředí válečného Iráku, přesto je rozhodně zajímavý a za pár let bude rozhodně rehabilitován. My tak činíme již teď. Film rozhodně doporučujeme ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist