Pod rouškou noci (2016)

live_by night

Live By Night, USA, režie a scénář: Ben Affleck, podle knihy Dennise Lehanea, kamera: Robert Richardson, hudba: Harry Gregson-Williams, hrají: Ben Affleck, Zoe Saldana, Sienna Miller, Chris Cooper, Elle Fanning, Remo Girone, Brendan Gleeson, Robert Glenister,

129 minut, 2.35:1, RED Weapon Dragon a ARRI Alexa, barevný, na DVD a BluRay

Film:

20. léta 20. století. Boston. Prohibice. Joe Coughlin (Ben Affleck) je v jádru dobrý člověk, muž pevných zásad a vytříbeného smyslu pro spravedlnost. Jenže je také hlava mafiánského impéria a nelítostný gangster, který se umí drsně vypořádat s konkurencí, Ku-klux-klanem či kýmkoliv jiným, kdo se mu postaví do cesty.

Slavný spisovatel Dennis Lehane, který napsal knihy, jež se staly předlohami filmů jako Tajemná řeka, Prokletý ostrov nebo Gone Baby Gone je autorem knižní  předlohy Pod rouškou noci, kterou natočil Ben Affleck, tvůrce i posledně jmenovaného snímku. Studio Warner Bros Bena Afflecka oprávněně zbožňuje za Batmana, kterého vzal na svá bedra i přes obrovské množství haterů z pléna, takže nechalo Affleckovi volnou ruku. Stejně jako producent filmu Leonardo Di Caprio. To, že ten film nakonec nenaplnil očekávání komerční a ani úplně umělecká je věc druhá. Z mého úhlu pohledu je tahle prohra alespoň čestná. Na druhou stranu, znáte to, cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.

pod_rouškou_noci_2

Potíž filmu Pod rouškou noci není v žádném případě ve výpravě. 100 milionový rozpočet je na filmu rozhodně vidět. Není ani ve výborné kameře zkušeného matadora Roberta Richardsona (Casino, Osm hrozných, Prokletý ostrov, Četa) nebo hercích. Ben Affleck zde dokonce podává jeden z nejlepších hereckých výkonů v kariéře. Potíž tohoto filmu je v politické korektnosti, která gangsterce tohoto typu podráží nohy. Pokud si vzpomenete na noirové filmy, kterým tento snímek vzdává hold, byla to béčková zábava, kde se kopalo do ksichtu botou pěkně u podlahy, mluvilo se sprostě, hlavní hrdinky byly sprosté coury, které hrdinu semlely a skočily do postele hned jinému. O filmu noir vzniklo spoustu teoretických prací.

Pod rouškou noci je film chytrého filmaře, který určitě ví, co je to film noir, ale jako režisérovi by mu určitě neškodilo se těmi pravidly prostě řídit. Honička v autě s policajtama? Musí být v noci, proboha. Ne, že se to natočí odpoledne, pak postava omdlí, aby mohl kameraman vyčarovat hořící auto za soumraku. Ta scéna ve filmu je natočena zručně, dobře sestříhána, ale nemá atmosféru. A takových momentů je tam bohužel celá řada.

pod_rouškou_noci_3

Affleckovi se zkrátka nepodařilo oživit postavy a když má herečku Zoe Saldana, která mu hraje jako pán Bůh, tak jí nedá dostatečný prostor a pak doklopýtá k tak nesmyslnému a předvídatelnému konci, že je to klišé jak bič. A to je strašná škoda. Na filmu je zkrátka vidět, že si toho na sebe vzal zkrátka moc. Hrát tak těžkou roli, režírovat takhle drahý film, ostatně rozpočet měl jako všechny předchozí filmy dohromady, podílet se na produkci a ještě adaptovat scénář! Klobouk dolů, že se do toho pustil. Na druhou stranu je to zkrátka moc velké sousto. Za odvahu ovšem přičítám body a film je to solidní. Je to čestná prohra.

pod_rouškou_noci_4

Bonusy:
• Muži z filmu Pod rouškou noci- Seznamte se s etickým kodexem zločinců a s herci, kteří je vykreslili v různých odstínech šedi.
• Pod rouškou noci a její produktivní autor
• Andělé se špinavou tváří: Ženy z filmu Pod rouškou noci
• Pohled zblízka: Klasická automobilová honička
• Komentář režiséra
• Vystřižené scény s komentářem

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist