Smrtihlav (2017)

hhHh_1

Francie/Belgie, The Man with Iron Heart, režie: Cédric Jimenez, scénář: Audrey Diwan, David Farr, Cédric Jimenez podle novely Laurenta Bineta, hudba: Guillaume Roussel, kamera: Laurent Tangy, hrají: Jason Clarke, Rosamund Pike, Jack O´Connell, Jack Reynor, Mia Wasikowska, Stephen Graham

119 minut, barevný

Film:

 

Pražskými ulicemi v květnu 1942 jede kabriolet s říšským protektorem Heydrichem (Jason Clarke), když mu vkročí do cesty člověk s namířeným samopalem. V autě sedí muž, který si svou pověst a přezdívky blonďatá bestie či pražský kat do puntíku zasloužil. Muž s pevnou vůlí, disciplínou a nelítostným srdcem, který teď klidně vytahuje pistoli a namíří na útočníka . Počínaje vyhraněným momentem namířených zbraní, sleduje film Smrtihlav paralelně dva příběhy – Heydrichovu cestu k moci a příběh dvou kamarádů, kteří se mu postavili.

 

Heydrich je bez veškerých poct propuštěn z německého námořnictva, protože přivede do jiného stavu námořnickou rajdu a dceru vlivného důstojníka. Odmítne si jí vzít. Místo toho zůstane se svou snoubenkou a později manželkou Linou (Rosamund Pike), která ho přivede do NSDAP, kde se stane likvidátorem politických odpůrců. Zastavit ho v jeho hrůzném vzestupu má v úmyslu skupinka mladíků vyslaná z Anglie vedená Josefem Gabčíkem a Janem Kubišem. S podporou českého odboje plánují a uskuteční troufalou akci, která nemá a v průběhu války už ani nebude mít obdoby.

R

Smrtihlav je zbrusu nový zahraniční film s účastí známých herců, který se věnuje velkému českému příběhu druhé světové války – atentátu na Heydricha. V žádném případě se nejedná o hollywoodský film. Je to Francouzsko- Belgická koprodukce, kterou pak prodává americká společnost The Weinstein Company. To mě trochu mrzí, že distributor cítí potřebu ten film, tak prezentovat, protože mu tím jednoznačně ubližuje.

Smrtihlav je totiž další z řady biografických snímků, který moderní formou zpracovává určitý časový úsek v životě významné historické postavy. Přiznám se, že tento žánr mám rád a věnuji se mu. Na druhou stranu příběh Heydricha je natolik krutý a pro normálně smýšlejícího diváka natolik nepochopitelný, že jsem chtěl po čtyřicáté minutě kino prostě opustit. Už mi z toho vraždění bezbranných nevinných lidí a hákových křížů bylo zkrátka špatně.

M

V polovině snímku pak přichází zlom. Heydrich víceméně mizí a přichází na řadu český odboj. Smrtihlav se tedy od většiny předešlých filmových zpracování operace Anthropoid výrazně liší. Vedle československých parašutistů totiž sleduje významně i život a vzestup samotného Heydricha. Film vznikl na základě oceňované knihy HHhH Francouze Laurenta Bineta, jejíž pojmenování znamená Himmlers Hirn heisst Heydrich, neboli Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich.

Film se nenatáčel v Praze kompletně, jen částečně a přiznám se, že by mě zajímalo kdo na tomhle filmu dělal výpravu a co u toho hulil. Mě na tomhle snímku vadily dost podstatné kiksy jako třeba žluté tramvaje, kostel mohl být také trochu lépe vybrán a absolutně nechápu proč si druhý štáb v Praze nenatočil aspoň exteriér kostela Cyrila a Metoděje, když už v Praze byl a závěrečný útok v kostele je vyloženě odfláknutý a natočený způsobem, tak ať to máme za sebou.

J

V čem má film sílu. Herecky je Smrtihlav slušný, zlo tentokrát výrazně přehrává kladné postavy, protože Rosamund Pike (Zmizelá) a Jason Clarke (Terminátor: Genisys, White House Down, 30 minut po půlnoci) jsou o několik tříd lepší herci, než ostatní a má i dostatečně temnou atmosféru. Film režíroval Cédric Jimenez, který natočil velmi solidní kriminálku La French s Jeanem Dujardinem. Anthropoid byl ale lepší a i když Smrtihlav vypráví zdánlivě jiný příběh, vypráví v podstatě pořád to samé. Heydrichova epizoda pro mě není nic nového pod sluncem, nikterak mi ho jako člověka nepřiblížila a mám k němu stejný odpor jako před sledováním tohoto filmu.

Reinhard Heydrich zůstal nejvýše postaveným nacistickým prominentem, na kterého byl v průběhu války úspěšně spáchán atentát. Svůj život skončil jako šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti, prezident Interpolu, druhý muž SS a zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava. Hitler mu říkal „Muž se železným srdcem“, a tak se jmenuje i mezinárodní název filmu.

Přiznám se, že mi vadí český marketing k tomuto filmu, počínaje graffiti na Florenci, konče propojováním s politikou.,,Hokejový“ hashtag češinejsousrabi mě vyloženě dráždí. Kdyby se raději distributor věnoval propracovanému překladu a titulkám, kde se to chybami jenom hemží. Nejsem žádný specialista na odboj, ale naprosto jsem se ztrácel v tom kdo je Moravec a Morávek, protože se nejedná o jednu osobu a překladatel v tom měl evidentně také nepořádek, zvláště když v angličtině herci nejsou schopni vyslovit Václav Moravec a hovoří to jako Váklav Moravek. Tím ale nemám nic proti angličtině herců, ale je to právě úkol překladatele, aby se divák neztrácel v tom kdo je kdo, když je to ve scénáři správně.

Smrtihlav prochází filmovou distribucí s odřenýma ušima, které ho dělí od filmového průměru a kdyby to nebylo vyloženě české téma, domnívám se, že by se v českých kinech ani neobjevil.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

poster_smrtihlav

Přidat komentář

TOPlist