Svět podle Putina

svetpodleputina_1

režie: Oliver Stone, kamera: Anthony Dod Mantle, Rodrigo Prieto, účinkují: Vladimír Putin, Oliver Stone

4 x 50 minut, k přehrání na Prima Play a vysílání Prima Zoom

Mezi lety 2015 až 2017 se filmař Oliver Stone (Snowden, Četa, Barbar Conan,  Wall Street: Peníze nikdy nespí)  několikrát sešel s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Navazuje tak na kontroverzní, leč bezesporu kultovní sérii rozhovorů s Fidelem Castrem. Putinovské téma je stejně tak kontroverzní, jako to Castrovské, je řada věcí v Putinově politice, se kterou je třeba nesouhlasit, na druhou stranu je řada kroků se kterou je velmi racionální souhlasit. Po návštěvě EXPO v Miláně, kde jsem měl možnost navštívit řadu pavilonů zemí, které znám jenom z mapy a ze středoškolských hodin zeměpisu, jsem si udělal obrázek, že ne všechno v médiích je vykládáno objektivně.

Pokud znáte náš filmařský profil Olivera Stonea, tak víte moc dobře, kdo je Oliver Stone a rozhodně mě uráží tvrzení, že je Stone levičák a protiamerický. O tom nemůže být absolutně řeč, a to považuji přesně za ten typ dezinformace, kterými nás naše média dlouhodobě krmí a pokud se vyjádřím za sebe, tak i prudí. Pokud je Stone protiamerický, tak proč bojoval dobrovolně ve Vietnamu, proč se zastal makléřů na Wall Street atd. Jeho hlas je slyšet, ten hlas je vůči jeho zemi kritický, ale není to hlas proti Americe a jejím lidem, ale je to hlas proti jevům, které v jeho očích Ameriku sráží. A to je přeci demokracie. Skutečnost, že Stone může točit a jeho díla se vysílají ve velkých mediálních skupinách a toto vše říkat je naopak velmi americké a symbolizuje to jeho celoživotní tvorbu.

svetpodleputina_2

Stone dostal k dispozici čtyři bezmála hodinová okna, během kterých prezentuje natočený materiál. Jako filmař musím říct, že je to natočeno velmi solidně a naprosto se neztotožňuji s tvrzeními českých, britských i amerických novinářů. Kameramani Mantle a Prieto, vynikající kameramani, z nichž mimochodem ani jeden není Američan, umí s málem vykouzlit velice zajímavý obraz. Stone natáčí v kulisách Kremlu a Rudého náměstí, tedy v prostorách, které jste ještě nikdy ve filmu neměli možnost vidět! To považuji za obrovský přínos tohoto dokumentu.

Ohledně obsahu, na základě zhlédnutí prvních dvou dílů dílu mi nepřijde, že by Stoneovy otázky byly proruskou nebo protiamerickou agitkou. Stone není investigativní novinář a upřímně, toto není žádný investigativní dokument. To není cílem tohoto filmu, přestože se to jeho autorovi neustále podsouvá. Já oceňuji Stoneovy dotazy na všeobecně přijímaná a známá fakta o Putinovi, které Putin koriguje a uvádí na pravou míru. Jsou to informace o jeho rodině, původu a vstupu do politiky. Stoneovi se daří zajímavě rozvíjet polemiku, velmi mě zaujala pasáž s překladem jeho rozhovoru pro prestižní americký program 60 Minutes, kdy se ukázalo, že Putin myslel svým vyjádřením něco jiného.

Svět podle Putina je dílem v prvé řadě historickým, je to vůbec poprvé, co tak zajímavý filmař, kterým Stone bezesporu je, se dostal do blízkosti politika takového významu,který se do médií dostává velmi okrajově a často v negativních konotacích.

61st San Sebastian Film Festival: Oliver Stone Photocall

Přidat komentář

TOPlist