Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

James Cameron - filmografie

USA 1991, režie: James Cameron, scénář: James Cameron, William Wisher, hudba: Brad Fiedel, kamera: Adam Greenberg, střih: Conrad Buff, Mark Goldblatt, Richard A. Harris, hrají: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong, Robert Patrick

 

136 minut, 2.35.1, Super 35, barevný

 

Oskar za nejlepší zvuk, masky, vizuální efekty a střih zvukových efektů, nominace na Oskara: nejlepší střih, kamera

Film:

1991 – současnost. Lidstvo přežilo apokalyptickou válku a ani to neví. Sarah Connor (Linda Hamilton) je umístěna na psychiatrii, protože neustále vypráví své vize o zániku světa a vzpouře strojů a přitom často sahá k násilí a krádežím. Její syn John (Edward Furlong) vyrůstá u pěstounů a roste z něj pěkný sígr.

 

Jednoho odpoledne je John na arkádách se svým kamarádem, když se najednou objeví uniformovaný štíhlý policista (Robert Patrick), který ho shání. John mu na poslední chvíli uteče a setká se s ohromným chlapem v motorkářské bundě (Arnold Schwarzenegger), který do policisty našije několik ran z brokovnice a dá se s chlapcem na útěk. Právě začíná ohromný souboj dvou robotů z budoucnosti a ve hře je Soudný den, zánik lidstva, kterému je třeba zabránit.

 

Krátce před Vánocemi 1989 Cameronovi zavolali Mario Kassar a Andy Vajna z Carolco Pictures, že si koupili za 10 milionů dolarů práva na Terminátora a jestli by nechtěl natočit dvojku. Nabídku dostal štědrou, 6 milionů dolarů. O tom si mohl Cameron do té doby nechat jenom zdát a Schwarzenegger dostal pozornost – tryskáč Gulfstream za 12 milionů dolarů. Arnold v té době navíc pro oba producenty pracoval na Total Recall a vydatně jim pomáhal.

Průvodce Sci-fi II

Cameron tedy zavolal svému kamarádovi Billymu Wisherovi, který mu pomáhal s jedničkou a začali psát scénář. Cameron chtěl, aby byl Schwarzenegger kladná postava a k němu dá do kontrastu zlého padoucha. Arnold to komentoval slovy:“Jenom ať nevypadám přihřátě“. Po nějaké době měli 40 – 50 stránkový námět se začátkem, prostředkem a koncem i s poznámkami, co všechno je třeba do filmu vecpat. V ten moment kontaktovali specialisty na digitální efekty a začali psát 140 stránkový scénář. Cameron si dal deadline do května 1990, než odletí do Cannes, aby měl scénář hotov. Bylo to náročné a scénář dopisoval před termínem do časných ranních hodin, ale zvládl to. Na večírku na jachtě mezi režiséry a hvězdami Kassar oznámil dvojku Terminátora a nad festivalovým letoviskem vybouchl spektakulární ohňostroj.

 

Linda Hamilton s natáčením souhlasila i s tím, že si dá pořádně do těla. Dostala instruktora na bojový výcvik i na fitness a naučila se perfektně střílet. Nad její muskulaturou užasl i Arnold Schwarzenegger, když jí měl říct první den natáčení se svou typickou bezprostředností:“Páni Lindo, ty seš ale nabušená!“

 

Největším problémem se tak ukázalo obsazení mladého Johna Connora. Oblastní herečka ze středozápadu Mali Finn byla casting director na dvojce Terminátora a pátrala po stovkách představitelů malého Johna. Zašla do dětského domova v Pasadeně, kde si hrál malý hoch bez rodičů Edward Furlong a zeptala se ho, zda nechce zajít na casting do filmu. Řekl jí, že je velká huba a odbyl jí. To se jí líbilo. Vyfotila ho polaroidem a ukázala Cameronovi. Ten ho zařadil do konkurzů a ukázalo se, že s mladým netrénovaným mladíkem je problém. Neuměl text, zajíkal se a moc nereagoval na ostatní herce. Když se ale měl rozbrečet, všechny dostal a se Schwarzeneggerem si okamžitě padl do noty.
Průvodce Sci-fi II

Arnold byl v té době na vrcholu popularity. Média ho pasovala na nejmocnějšího muže zábavního průmyslu a prezident Bush ho požádal, aby se stal předsedou Prezidentské rady pro tělesnou výchovu a sport. V ten moment vlastně začala i Arnoldova myšlenka vstoupit do politické branže. Zatím tedy bylo do voleb guvernéra hodně daleko, ale byly to už první opatrné krůčky a hlavně byl v kontaktu s prezidentem. Arnold tak mezi záběry létal do Oválné pracovny za prezidentem Bushem sr., kde se začala řešit stále vyhrocenější válečná krize v Iráku, což se promítalo i do natáčení. Většina filmařů na place byli demokrati a Arnold byl zarytý republikán, stačila jen zmínka o politice a byl oheň na střeše. Arnoldovi to ale rychle došlo, takže se pak k debatám o politice nenechával vyprovokovat.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist