Vertigo versus Základní instinkt

Někdy se filmaři natolik ztotožní se svým idolem, že mu vzdají opravdovou poctu. Ne vždy je to však hned odhaleno. V dnešním průvodci se podíváme na velmi zajímavý případ podobnosti mezi dvěma klasickými filmy dvou naprosto odlišných režisérů.

Alfred Hitchcock

Režiséři Paul Verhoeven a Alfred Hitchcock se dnes právem řadí mezi nejzajímavější režiséry dějin kinematografie (pozn. red. – Připomeňte si jejich profily po kliknutí na jejich jména). Oba jsou z Evropy a oba si svou proslulost získaly zejména díky filmům v Hollywoodu. Ani jeden z nich není typický artový režisér, jejich filmy byly vždy mířeny na oslovení široké divácké obce.

vertigoostra4

Hitchcock miloval hru na kočku a myš mezi děním na plátně a diváky. Verhoeven je zase povahou anarchista, jeho snímky vždy šokovaly a vedly až k tomu, že za ním přišel nizozemský šéf filmové komise a požádal ho, aby přehodnotil své setrvání v rodné zemi, pokud chce točit takové filmy jaké točí. Verhoeven se svou provokativností stal nežádoucím filmařem a Hollywood byl vzhledem k jeho naturelu a schopnostem jediným logickým krokem, jak dále točit filmy.

Nejslavnější erotické thrillery

Verhoeven při natáčení scénáře Joe Ezsterhase filmu Základní instinkt věděl moc dobře, že natáčí film s řidším dějem, ale oslovila ho možná forma snímku, ve které viděl jednak možnost návrat k tvorbě, co točil v Holandsku, tedy vysoce provokativní sexy filmy a zároveň možnost vzdát poctu milovanému Hitchcockovi.

 

Děj obou snímků má velmi společnou charakteristiku hlavních postav. Scotty Ferguson ve Vertigu je policajt penzionovaný kvůli úvodní dramatické honičce, při které zahyne jeden z policistů pádem ze střechy. Nick Curran v Základním instinktu je policajt jednou nohou mimo službu, který zastřelil místo zločinců několik nevinných turistů.

vertigo_main_bild

Scotty Ferguson se stane posedlý ženou, která s ním manipuluje. Nick Curran se stane posedlý ženou, která s ním manipuluje. Vedlejší postavy Beth a Midge jsou obě zamilované do hlavních mužských charakterů, zásadně jim však neimponují a dokonce je hlavní hrdina zavrhuje. Obě dámy mají stejný účes a obě dámy nosí identické brýle.

 

Oba filmy byly natáčené v San Franciscu. Oba filmy mají geniálně propracované kostýmy a je třeba dodat, že pokud si pustíme oba filmy po sobě, uvidíte tu podobnost. Pocta je naprosto dokonalá.

vertigoostra2

Po režijní stránce mají filmy řadu identických sekvencí. Zejména scény sledování nesou řadu společných znaků. Automobilová honička v Základním instinktu je pak k vysledování v legendárním rozhovoru mezi Hitchcockem a Truffautem. Hitchcock scénu v kalifornských serpentínách plánoval, ale nakonec nerealizoval. Verhoeven jí natočil. Identické jsou také záběry na drdoly, které jsou geniální.

 

Oba filmy si připomeňte v samostatných recenzích u nás na Realfilmu nebo v knize Slavná světová filmová klasika Ondřeje Slaniny. A samozřejmě si je určitě přehrajte, ideálně po sobě.

Přidat komentář

TOPlist