Wonder Woman (2017)

wonderwoman_1

USA, režie: Patty Jenkins, scénář: Allan Heinberg podle námětu Zacka Snydera, Jasona Fuchse a Geoffa Johnse, kamera: Matthew Jensen, střih: Martin Walsh, hudba: Rupert Gregson-Williams, hrají: Gal Gadot, Chris Pine, David Thewlis, Connie Nielsen, Robin Wright, Elena Anaya, Lucy Davis, Danny Huston, Ewen Bremmer, Saïd Taghmaoui

 

141 minut, 2.35.1, ARRI Alexa, barevný

 

Film:

Princezna Amazonek Diana (Gal Gadot) absolvuje díky své tetě (Robin Wright) bojový trénink, který z ní udělal neporazitelnou bojovnici, navzdory přání své matky a královny (Connie Nielsen). Až dosud vyrůstala v chráněném ostrovním ráji mezi samými ženami až do okamžiku, kdy na jejich pobřeží havaroval americký pilot (Chris Pine) a vyprávěl jim o masivním konfliktu zuřícím v okolním světě.

 

A díky jakési chybě v časoprostoru za ním do jejich světa vstoupí i prvoválečný německý křižník. Po lítém boji a osudovém rozhodnutí Diana opouští bezpečí domova s přesvědčením, že za všechno může bůh Ares, kterého je třeba zastavit.

wonderwoman_2

Přiznám se, že neznám comics Wonder Woman a do budoucna se na tom nechystám ani nic měnit. Neznám ale ani žádné jiné comicsy, ať už od DC Comics nebo Marvelu a jakási válka mezi oběma globálními hráči v zábavním průmyslu mě nechává ledově chladný. Co mě ale chladným nenechává je sledovat kladné recenze na filmy jako Strážci galaxie, Deadpool nebo Avengers, když se na ně nedá koukat ani po pátém pivu, aniž by se člověk necítil trapně. V tomto ohledu je ale třeba zvolat heuréka!

 

Ne tedy, že by tvůrci operovali s méně extravagantním příběhem, mix řeckých bájí a pověstí s válečným dramatem z první světové války a Tajemné záře nad Pacifikem je myslím dostatečně bizarní, ale Wonder Woman má něco, co bezchybně funguje. A to je skvěle vybraný casting, úžasná chemie mezi herci a nečekaně inteligentní scénář, který si je dobře vědom, že jsme v hájemství popcornového comicsu.

wonderwoman_3

Wonder Woman se připravovala od roku 1996, ale díky comicsovým propadákům s ženskými hrdinkami v hlavní roli jako Tank Girl (1994) s Lori Petty, Barb Wire (1996) s Pamelou Anderson a Electra (2005) s Jennifer Gardner bylo prosadit film do výroby velmi obtížné. Na druhou stranu v Americe je Wonder Woman comicsový fenomén, který vychází přes 70 let a má za sebou kultovní televizní seriál. Po oslovených režisérkách jako Kathryn Bigelow a Catherine Hardwicke (Twilight) nakonec padla volba na Patty Jenkins, která přivedla k Oskaru Charlize Theron ve výborném snímku Zrůda. A ukázalo se, že to byla sázka, která se bezesporu vyplatila.

wonder woman

Jenkins je výborná režisérka, z herců vyždímala fantastické herecké výkony, zřejmě největším překvapením pro všechny je suverénní Gal Gadot, která film opravdu táhne a položila se do role úplně výborně. Zvládá jak akční, komické, tak dramatické sekvence, a to v takovém rozsahu, že je to pro mě stejné překvapení jako Margot Robbie válcující ostatní hvězdy v Suicide Squad. Star is Born. A to chtěla seknout s herectvím!

wonderwoman_4

 

Pro divačky bude zase potěšením sledovat Chrise Pinea, který je zde sympaticky ne-kirkovský. Padoucha comicsově hraje Danny Huston a jako královny Amazonky považuji za výborný nápad obsadit ztepilé harcovnice Connie Nielsen, kterou všichni dobře známe z Gladiátora a Robin WrightHouse of Cards a Forresta Gumpa. V rámci diverzity se dočkáme hispánské krasavice nerozpoznatelné pod make-upem Elena Anaya, kterou trýznil Banderas v dramatu Kůže, kterou nosím, sympaťáka Saïda Taghmaouiho a za dámy potěší Lucy Davis, která své feministické hlášky ve scénáři geniálně prodává, aniž by to vyznělo trapně.

 

A to je vlastně ono. Wonder Woman totiž nevyznívá trapně. Tvůrci každou chvíli pomrkávají na diváka, že nechtějí nic jiného, než diváka pobavit a občas to proloží nějakou hláškou o diverzitě, která zde podle mě padá na úrodnou půdu. Akční sekvence jsou velmi solidní a celé to krásně odsýpá, že vám ani nepřijde, že tahle show má skoro dvě a půl hodiny.

wonder_woman_5

Aniž bych prozrazoval konec, tak na konci promítání divačky upřímně plakaly, a proto i já jsem se rozhodl tento film doporučit. Tenhle film totiž umně brnká na emoce, postavy vám nejsou jedno a i když je to dějově vlastně strašná ptákovina, tak v rámci comicsového filmu, tady už dlouho nebylo nic tak dobře udělaného. Takže první ženský comicsový velkofilm? Ano, prosím.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist