Čína k nelibosti USA opět reguluje Hollywood

Opakuje se stejná situace jako loni, která přinesla pěkné vrásky hollywoodským účetním. Druhý největší trh světa, který bude již brzy první, zavřel toto léto kohouty penězotoku zahraničním produkcím.

industry_main_bild

   A to je podle Hollywood Reporteru zejména hodně špatná zpráva pro největší hollywoodské byznysové hráče. Poslední dobou se zdálo, že se Hollywood s Čínou už zase může, ostatně drtivá většina úvěrů a investic v Hollywoodu je právě z Číny a Čína prakticky kopírovala data premiér v Severní Americe. Jenže chyba lávky. Marvelův Spiderman: Homecoming dostal v Číně červenou kartu a premiéra se odkládá. Nyní je jasné, že minimálně do konce srpna se film hrát nebude.

valerian

A naprosto stejný malér potkává i bohužel průměrnou Válku o planetu opic. U Valeriana Luca Bessona Hollywood Reporter poněkud hrotí situaci, protože americká premiéra je sice důležitá, ale mnohem podstatnější bude úspěch v Evropě a Rusku a Valerian je přeci jenom výrazně globálnější projekt, než popcornový Hollywood s přepáleným marketingem pro sotva průměrné a mimořádně drahé blockbustery jako jsou Válka o Planetu opic, Mumie (5,7 imdb.com, 34% souhlasných recenzí) nebo Transformers (5,3 imdb.com, 27% souhlasných recenzí).

dunkirk_2

Potíže s premiérou bude mít ale i Nolanův Dunkirk. Nolan se ale těší v Číně velké úctě a myslím, že vzhledem k látce ho nemusí premiéra počátkem září až tak mrzet. O co jde ale především. Zdržení hollywoodských blockbusterů v Číně stojí miliony dolarů navíc a vzhledem ke stavu pirátství je znát každý den, kdy může film uniknout. Pro Hollywood je tohle navíc velmi nepříjemná rána, protože se opět koná během léta, tedy pro Hollywood v nejzásadnější sezóně.

V zásadě nejde o nic jiného, než o důsledek velmi tvrdého amerického vyjednávání o vstupu Hollywoodu na čínský trh, který je Pekingem vnímán velmi nelibě. Čína má zájem o stanovení kvót pro Hollywood, snížení procentní výplaty práv hollywoodským producentům a výrazně omezit vstup Američanům na svůj domácí trh, který počtem kinosálů Ameriku jednoznačně přebije. Pricewaterhouse Coopers stanovil Čínu jako největší filmovou velmoc již pro rok 2020.

velkazed_2

Jenže co naplat, přátelé. Jsme stále v socialismu a kvóty a plány je věc jedna a realita věc druhá. Drtivou většinu čínských tržeb tvoří Hollywood a zahraniční produkce, takže je to samozřejmě spojená nádoba. Kdyby Čína promítala jen domácí produkci, tak nikdy nedosáhne takových skvělých čísel. Mimochodem čínští distributoři si nechávají 80% tržeb hollywoodských blockbusterů, takže je myslím nad slunce jasné, díky čemu se v Číně tak masivně staví. A mimochodem skutečně čínský epos Velká čínská zeďMattem Damonem skončil i přes masivní marketingovou podporu a rozpočet kolem 150 milionů dolarů ve ztrátě až 80 milionů dolarů. Je tedy jasné, kdo koho potřebuje. Vyjednávání americké a čínské strany bude tedy toto léto opravdu žhavé.

Přidat komentář

TOPlist