Creed (2015)

Creed05720.dng

USA, režie: Ryan Coogler, scénář: Ryan Coogler a Aaron Covington podle postav Sylvestera Stalloneho, kamera: Maryse Alberti, hudba: Ludwig Göransson, střih: Claudio Castello, Michael P. Shawver, hrají: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Tessa Thomson, Phylicia Rashad, Ritchie Coster

 

133 minut, ARRI Alexa (2.8K), Codex, 2.35:1, barevný

 

nominace na Oskara – nejlepší herec ve vedlejší roli (Sylvester Stallone)

 

Film:

 

Adonis Johnson (Michael B. Jordan) nikdy nepoznal svého slavného otce, světového šampióna v těžké váze Apolla Creeda, který zemřel ještě před jeho narozením. Přesto však svůj původ nezapře a box má v krvi. V Los Angeles však nesežene trenéra a stálé, byť dobře placené místo, mu rozhodně neimponuje natolik, jak by si přála jeho matka. Jeho kroky ho totiž táhnou do Philadelphie, města, kde se odehrál legendární souboj Apollo Creed vs. Rocky Balboa. Města, kam se z L.A. denodenně dojíždět prostě nedá.

 

Adonis Rockyho (Sylvester Stallone) vyhledá v jeho restauraci a požádá ho, aby se stal jeho trenérem. Rocky zpočátku odmítá, protože ring je pro něho už jen minulost, ale postupně v Adonisovi objevuje sílu a odhodlání jeho otce Apolla, bývalého rivala a pozdějšího blízkého přítele s tragickým koncem, kdy skončil pod rukavicemi sovětského mistra v těžké váze Ivana Draga. A tak nakonec souhlasí, že se mladého boxera ujme. Netuší ovšem, že bude muset vybojovat sám ještě jeden důležitý souboj, jeho nepřítelem je totiž smrtící koktejl: vlastní minulost, samota a zákeřná choroba bující v jeho stárnoucím těle. Adonis také potkává nádhernou Biancu (Tessa Thomson) toužící být zpěvačkou, ale ztrácející sluch.

Creed01993.dng

Mladý režisér Ryan Coogler je v současnosti jedním z nejslibnějších režisérských talentů Hollywoodu. V produkci Foresta Whitakera natočil snímek Fruitvale StationMichaelem B. Jordanem, který se stal vzhledem k nákladům velkým hitem a prakticky vzápětí jej kontaktoval Marvel, aby přešel do jeho stáje. Coogler s díky odmítl, že nemůže přeskočit z nízkorozpočtové podívané do blockbusteru a místo toho sedl k počítači a napsal synopsi filmu Creed, kterou odnesl legendárním producentům série Rocky Chartoffovi s Winklerem. Ty nápad na příběh syna klíčové postavy celé série přijali, ale poslední slovo měl sám tvůrce celé série Sylvester Stallone. A ten projekt odmítl.

 

Uteklo několik měsíců a Sylvester Stallone nemohl mladíka uchváceného jeho slavnou ságou jen tak vyhnat z hlavy. Filmová média se předháněla, zda začne Stallone točit dříve čtyřku Postradatelných nebo se vrátí k pětce Ramba, tedy projektům, které drží sám pevně v otěžích hlavního šéfa a on se rozhodl pro nečekaný krok – přijmout hereckou výzvu a svěřit se do rukou naprosto nezkušeného kluka a hrát druhé housle vedle osmadvacetiletého mladíka, který se rozhodl, že do filmu dá všechno. Myslím, že můžeme říct, že jediný člověk, kdo na začátku projektu nepochyboval o výsledku a projekt bezvýhradně podporoval byl starosta Philadelphie.

Creed05188.dng

 

Michael B. Jordan podstoupil náročný tréninkový program, plazil se po zemi, zhroutil se fyzickým vyčerpáním po náročném tréninku a často po ukončení natáčecího dne brečel zoufalstvím a vyčítal si do čeho se to sakra upsal. Poměrně drsné je jedno video zveřejněné Stallonem v Show Jimmyho Fallona, kdy je Jordan knokautován skutečným boxerem a jde nemilosrdně tam, kde dávají lišky dobrou noc. Jordanova muskulatura a veškerý jeho projev je ovšem autentický a naprosto mimořádný a je úplně jedno, zda je nebo není nominovaný na Oskara, protože jeho výkon je zkrátka nezpochybnitelný.

 

Filmová série Rocky je na plátně bezmála čtyři desetiletí a pro mnohé diváky je Rocky Balboa důvěrný přítel, který jim pravidelně vstupuje do života. Není to žádný Einstein, ale je to postava, se kterou se mnozí z nás mohou ztotožnit. Za sebe musím říct, že jsem Rockyho dlouho nechápal a byly doby, kdy jsem se celému kultu možná i trochu vysmíval. Holky jsem balil třeba na vlastní improvizaci scény ze zoo:“To je tygr, Adriano.“ Ale s odstupem času musím uznat, že celý koncept této ságy, která je o boxu vlastně až v druhé řadě, je s nadhledem a hlavně s odstupem jednoduše brilantní. Rockymu se totiž podařilo zachytit mnoho zajímavých fenoménů, které byly aktuální ve své době a společně s fyzickými proměnami hlavního hrdiny vytvořit skutečnou legendu filmového plátna.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist