Do kin jde oceněný film z Benátek Vážený občan: cizinec v rodném městě

Spisovatel v hlavní roli je vždy zajímavé téma, které může mít mnoho podob. Woody Allen prozkoumal spisovatele řešící tvůrčí krizi krádeží rukopisu ve filmu Poznáš muže svých snů, Stephen King vytvořil své alter ego týrané největší fanynkou v Misery nechce zemřít a argentinští režiséři Gastón Duprat, Mariano Cohn přichází se spisovatelem, který má ambivalentní vztah ke své slávě.

 slava_1

   Vážený občan zkoumá na pozadí příběhu laureáta Nobelovy ceny za literaturu Daniela Montanoviho střet mezi starým a novým světem, fakty a fikcí, autorem a inspirací. Za roli úspěšného literáta si odnesl jeho představitel Oskar Martínez cenu pro nejlepšího herce z Benátek 2016. Černá komedie přichází 3. srpna do českých kin.

 

Spisovatel Daniel Mantovani žije v barcelonském sídle obklopen knihami, technologiemi a designovým nábytkem a svět mu leží nohou. Získal Nobelovu cenu za literaturu, ale místo zadostiučinění se dostavila kocovina. Dojde mu, že autor, který si vyslouží takové uznání, už dávno není provokatér, ale jen spořádaná položka v kánonu. Zhrzený Daniel se uzavře přede všemi, přestane psát a zatvrzele odmítá pozvání na prestižní akce, rozhovory i setkání. Cosi se v něm zlomí ve chvíli, kdy mezi přívalem oficiálních listů nalezne nenápadné psaní z rodného argentinského zapadákova, odkud kdysi utekl. Právě tam mu má být přidělen čestný titul váženého občana.

slava_2

Mantovani se rozhodne vrátit po čtyřiceti letech do rodiště, vzdává se všech obvyklých protokolů a oddává se vzpomínkám, dávným láskám a starým přátelstvím. Přijíždí do povědomých ulic jako velká hvězda. To dává vzniknout mnoha výjimečným scénám, které zdůrazňují obrovskou propast mezi kultivovaným, rafinovaným a tichým životem v Barceloně a pokornými, neznalými a hrubými obyvateli městečka. Z jeho návštěvy se rychle stává groteska, která ale postupem času hořkne. Daniel pomalu přichází na to, že nikdo neumí tak milovat a nenávidět jako lidé, kteří vás znají od dětství.

 

Režijní duo Gastón Duprat a Mario Cohn patří k nejvýraznějším zjevům současné argentinské kinematografie. Jejich spolupráce se datuje do první poloviny 90. let, kdy spolu začali natáčet experimentální filmy. Proslavili se úspěšnou inovativní TV show Televisión Abierta i jako dokumentaristé. Své hrané filmy si sami produkují i snímají. Důležitou roli v nich hraje umění, tvůrčí proces i svébytné formy zápolení – s bližními i s kreativitou. Španělsko/Argentinský film uvede do kin Film Europe.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A jestli si chcete o prázdninách přečíst něco pořádného o světových nebo českých hraných a animovaných filmech, tak sáhněte po našich knihách Ondřeje Slaniny. Najdete je po knihovnách v celé republice a jestli je chcete domů, tak si je objednejte na Kosmasu!

Přidat komentář

TOPlist