Miss Sloane (2016)

MISS SLOANE

Francie/USA, režie: John Madden, scénář: Jonathan Perera, kamera: Sebastian Blenkov, hrají: Jessica Chastain, Mark Strong, Gugu Mbatha-Raw, John Lithgow, Michael Stuhlbarg

132 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

Film:

Miss Sloane je titulní postava filmu, bezcitná, ambiciózní a veleúspěšná politická lobbistka Elizabeth Sloane (Jessica Chastain), která se pohybuje v dravém prostředí D.C. Na nabídku lobistické podpory zbraní ve snaze získat na svou stranu ženy reaguje smíchem. To se ovšem zbraňových lobistů dotkne jako máloco. Přejde tedy na druhou stranu barikády a kývne na nabídku neziskovky vedené Rodolfo Schmidtem (Mark Strong).

Nová legislativa požaduje přísnější dohled nad kontrolou zbraní a její hladký průchod senátem je velkým úkolem pro bezskrupulózní ženu, která má proplout a tupit kopí názorů politických oponentů její kampaně. To vše dělá za cenu, že dostává do ohrožení své nejbližší a zároveň dává všanc nejen svou kariéru, ale také celou svou existenci.

miss_sloane-2

Film Miss Sloane režíroval britský režisér John Madden, který je podepsaný pod filmy Dluh, Zamilovaný Shakespeare, oba filmy o hotelu Marigold nebo Důkaz.

Politické thrillery Američané zkrátka umějí, ať už se jedná o strhující snímky na přípravu kampaní prezidentů třeba v Clooneyho majstrštyku Den zrady nebo seriálu od Netflixu Dům z karet s Kevinem Spaceym.

miss_sloane_3

Miss Sloane je dílem debutujícího scenáristy Jonathana Perery a velkým hereckým sólem Jessicy Chastain Marťan, Interstellar, Země bez zákona, Mama, Dluh, Strom života, Černobílý svět, Purpurový vrch), která si tak zahrála opravdu velkou sólovou roli, která by se dala směle postavit vedle postavy Michaela Claytona, právnického šíbra George Clooneyho, který za tuto roli dostal Oskara.

Miss Sloane je politický thriller moderního střihu se silnými ženskými hrdinkami v hlavních rolích, který svou stavbou silně připomíná thrillery 70. let. Na druhou stranu vyprávění filmu přichází s mimořádně silnou feministickou strunou. V tomto filmu vystupují mužští prostituti, zkorumpovaní senátoři považují ženy za stvoření, kterým nikdo nerozumí a pokud dojde na mezilidské vztahy na pracovišti, ženy se mezi sebou neštítí žádných podrazů.

miss_sloane_4

Nejsou to žádné doplňkové přívěšky utrápených mužských hlavních hrdinů. Na druhou stranu scenárista solidně rozepsal i mužské postavy, zejména postava Marka Stronga patří k těm zajímavějším, stejně jako role podnikového právníka Rodolfa Schmidta.

Ve vedlejších rolích zaujme krásná Gugu Mbatha-Raw, která je objektivně skvěle napsaná a zahraná postava a její ignoraci na Oskarech dost dobře nechápu. Film má jistě za účel vzbudit společenskou diskusi, a to nejenom o zbraních, ale celkově o fungování lobistických skupin. Objektivně je třeba říct, že se to v Americe nepodařilo, film nehrál žádný velký distributor a film zcela zvláštně ignorovala i Americká Akademie. Snímek točili francouzští producenti s kanadsko, britsko – americkým štábem a RealFilm.cz ho vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

misssloane_poster

Přidat komentář

TOPlist