Místo u moře (2016)

manchester-by-the-sea-1

Manchester By The Sea, USA 2016, režie a scénář: Kenneth Lonergan, kamera: Jody Lee Lipes, Střih: Jennifer Lame, hudba: Lesley Barber, hrají: Casey Affleck (Lee Chandler), Michelle Williams (Randi), Kyle Chandler (Joe Chandler), Lucas Hedges (Patrick), Gretchen Mol (Elise), C. J. Wilson (George)

137 minut, 1.85:1, barevný, ARRI Alexa, Na DVD Bontonfilm

Oskar – nejlepší herec v hlavní roli (Casey Affleck), původní scénář, nominace na Oskara – nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli (Lucas Hedges), herečka ve vedlejší roli (Michelle Williams), Americký filmový institut – nejlepší film, Cena amerických kritiků – nejlepší film, herec v hlavní roli, scénář

Film:

Osamělý bostonský údržbář Lee Chandler (Casey Affleck) nevychází příliš dobře s lidmi. Prakticky vůbec. Z každého druhého setkání se stane konflikt a my jako diváci absolutně nevíme proč. Filmový čas však běží a nikoli lineárně. Dozvídáme se poměrně zásadní informaci, že se po smrti svého staršího bratra Joea (Kyle Chandler) jím byl ustanoven jako jediný opatrovník svého synovce Patricka (Lucas Hedges).

Lee opouští své současné zaměstnání a naplněn obavami se vrací do vesnice Manchester-by-the-Sea, aby zde pečoval o temperamentního šestnáctiletého Patricka. Je také nucen se vyrovnat se svou minulostí, která ho odloučila jak od manželky Randi (Michelle Williams), tak od komunity, ve které se narodil a dospíval. Lee a Patrick, které spojuje pouto jediného člověka, jenž celou rodinu udržoval pohromadě, se oba snaží smířit s životem ve světě bez Joea a také s VELKÝM DĚSEM Z LEEOVI MINULOSTI.

manchester-by-the-sea-2

Autorem filmu je Kenneth Lonergan a pokud se vám na první pohled u jeho jména nic nevybavuje, tak jeho filmy určitě znáte, protože stojí za scénáři k filmům Gangy New Yorku a Přeber si to. V jeho kariéře jsou bílá místa, téměř neznámé filmy a dokonce i celé roky v pauzách mezi jednotlivými projekty. Před pěti lety natočil film Margaret, který téměř nikdo neviděl. V hlavní roli se objevil Matt Damon a pro Lonergana se udála ohromná věc, s Damonem se spřátelil.

Čas trhnul oponou. Lonergan se ocitl na roky bez práce a tak se ozval Mattu Damonovi se svým novým projektem. Matt Damon je v současnosti megahvězdou, navíc v době příprav jeho filmy Marťan a Jason Bourne vydělaly jmění a tak si scénář ze slušnosti přečetl a do filmu se okamžitě zamiloval. Na druhou stranu zjistil hodně nepříjemnou pravdu, tedy že hlavní role se nemůže ujmout, protože se na ní nehodí.

mistoumore_3

Mimořádně napsaná role jež vynese svému představiteli minimálně nominaci na Oskara, a to skutečně není podle amerických kritiků nadsazené, přistála na stole Caseyho Afflecka (Interstellar, Dobrý Will Hunting). Dnes už víme, že role vynesla nejen nominace, ale dokonce Oskara. Hlavní ženskou roli ztvárnila Michelle Williams (Prokletý ostrov, Zkrocená hora, Blue Valentine), která platí v současnosti za největší specialistku na tragické party, tedy ve skutečnosti vdova po Heathu Ledgerovi a před mnoha lety úspěšná náctiletá představitelka bezstarostné mládeže. Život holt píše někdy kruté scénáře.

Místo u moře se u mě řadí do mé soukromé TOP 3 nejdepresivnějších filmů, a to hned k filmům Ples příšer odehrávajícím se na zelené míli mezi bachaři a na smrt odsouzenými vrahy a k snímku V pasti (Hard Candy), kde mladá dívka odejde na rande s pedofilem, aby se ukázalo, že ve skutečnosti není nezletilá a její jedinou touhou je jeho kastrace. Místo u moře se může směle postavit k těmto filmům, protože jestliže zrovna ve svém životě neprožíváte zrovna své nejlepší období, po zhlédnutí tohoto filmu si zřejmě 99% diváků řekne, že je na tom vlastně docela dobře. Hlavní hrdina je totiž totálně na dně.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist