Mládí (2015)

youth_1

Youth, Itálie/Francie/Velká Británie/Švýcarsko, režie: Paolo Sorrentino, scénář: Paolo Sorrentino, kamera: Luca Bigazzi, hudba: David Lang, střih: Cristiano Travaglioli, hrají: Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano

 

124 minut, 2.35:1, RED Epic Dragon, barevný

 

MFF Cannes – nominace na Zlatou palmu, Evropská filmová cena – nejlepší film, režie, herec v hlavní roli (Michael Caine), nominace – herečka (Rachel Weisz), scénář, nominace na Oskara – nejlepší píseň David Lang – Song: „Simple Song #3″

 

Film:

 

V luxusním lázeňském hotelu ve švýcarských Alpách se každý rok setkávají staří přátelé Fred Ballinger (Michael Caine) a Mick Boyle (Harvey Keitel). Letos se zde Fred léčí pod dozorem své dcery (Rachel Weisz) a mezi léčebnými kúrami s Mickem vzpomínají na své pestré životy hudebního skladatele a filmového režiséra a se suchým humorem komentují své chátrající tělesné schránky.

 

Kypící život kolem nich a ostatní excentričtí hosté - jihoamerická fotbalová legenda, mladý herec z Kalifornie (Paul Dano) nebo současná Miss Universe - jim poskytují bohaté podněty k úvahám o mládí, kráse, kreativitě, zkrátka o všem, co zahání myšlenky na blízký konec.

youth_2

Režisér evropského hitu Velká nádhera Paolo Sorrentino (Božský), který vstoupil do českých kin v říjnu 2013 a získal obrovskou diváckou popularitu po celém světě, natočil svůj snímek Mládí v angličtině s pestrou mezinárodní plejádou herců jako Michael Caine (Kingsman: Tajná služba, Poslední lovec čarodějnic, Potomci lidí, Počátek, Interstellar), Rachel Weisz (Jak na věc, Humr, Určitě, možná), Jane Fonda nebo Harvey Keitel (Grandhotel Budapešť, Apokalypsa, Pulp Fiction). Sorrentino tak volbou tématu i svou filmovou řečí opět důstojně navazuje na tradici Federica Felliniho.

 

Paola Sorrentina jednoho dne zaujala noticka v novinách o Riccardo Mutim, který byl pozvaný královnou, aby pro ní dirigoval koncert. Jelikož ale nebyl spokojený s repertoárem, pak dozajista prestižní nabídku odmítl. To byl první předpoklad pro postavu hlavního hrdiny Freda Ballingera, kterého opět mistrovsky zahrál Michael Caine (vyslovuje se majko kejn, a to není vtip). Pro postavu režiséra se Sorrentino inspiroval v dějinách filmu, pochopitelně. Ačkoli to není jen jedna osoba, je to mix Rogera Cormana, Sidneyho Lumeta a Williama Friedkina. Pestrý pelmel, co říkáte?

youth_3

Mládí se natáčelo ve Švýcarsku, nedaleko Svatého Mořice a ačkoli název možná trochu klame tělem, není to žádné vzpomínání starců na mládí nebo snad autobiografie rozervaného umělce, které mají v Itálii dlouhou tradici a jež proslavil třeba Federico Fellini v kultovním snímku 8 a půl.

 

Mládí je umělecký film v tom nejlepším slova smyslu. Je to působivé vyprávění, jež je obsazené skvělými herci, které kromě silných dialogů staví i na působivě vytříbeném vizuálu. Mládí obsahuje také zajímavé snové sekvence, velmi povedená je třeba ta z náměstí svatého Marka v Benátkách.

youth-trailer-700x295

Mládí je evropský film a jak známo evropská kinematografie nestaví na žánrech. Abych řekl pravdu, tak ani nevím do jakého žánru bych Mládí měl zařadit. Podstatné pro mě jako diváka je ale skutečnost, že ten film má svůj vlastní styl a myšlenku, jsou v něm momenty, které jsou humorné i jímavé. Velmi zajímavá je také hudební složka filmu, ostatně film byl nominovaný i na Oskara za nejlepší píseň. Film měl velký úspěch na filmových festivalech, patřil k hitům předloňských Karlových Varů a byl i v oficiální soutěži na MFF v Cannes. Mládí se dá zcela jistě doporučit ke zhlédnutí.

 

PS: Režisér Sorrentino řekl, že mu Michael Caine sdělil poté, co film viděl, že ho dojal a je moc krásný.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist