Pan fantazie: Václav Vorlíček

Václav Vorlíček včera obdržel cenu za dílo od MFF Karlovy Vary a jelikož již delší dobu slibujeme jeho režisérský profil a chováme ho ve velké úctě, nastal čas se tohoto úkolu konečně zhostit.

vaclav_vorlicek

Původně měl profil Václava Vorlíčka sepsat kolega na RealFilmu, který již s námi nespolupracuje, takže pokud jste našimi pravidelnými čtenáři, tak možná víte, že jsme tento profil avizovali již před drahnou dobou. Jenže včera není dnes a kočka není pes a já jsem měl to velké štěstí, že jsem se s panem režisérem seznámil a několikrát s ním už hovořil.

Václav Vorlíček spatřil světlo světa 3. června 1930 v Praze a patřil mezi jedny z prvních absolventů filmové režie na pražské FAMU. Školu absolvoval v roce 1956. Asistentská léta trávil u režiséra Jaroslava Balíka. Jeho první dva samostatné filmy jej společně s Milanem Vošmikem a Janem Valáškem pasovali do role režiséra dětské tvorby. Dnes už zapomenuté snímky Případ Lupínek (1960) a Kuřata na cestách (1962) cílily na nejmenší publikum.

Pak ovšem do Vorlíčkova života zasáhla pomyslná ruka osudu. Při cestování vlakem na známý dětský Zlínský filmový festival se potkal s Milošem Macourkem. Tam zjistili, že mají spoustu společných zájmů. Jejich první scenáristická spolupráce byla komedie Kdo chce zabít Jessie (1966), kterou si mimochodem Vorlíček vybral jako film na promítání v letošních Varech.

kdo_chce_zabit

Docent Beránek a docentka Beránková jsou manželé. On pracuje ve fabrice, ona učinila významný objev a to prostředek k ovlivňování snů. Zatímco demonstruje svůj objev na mezinárodním symposiu, řeší on problém stále padajícího jeřábu. Řešení najde v comicsovém seriále o Jessii, Supermanovi a antigravitačních rukavicích. V noci se mu zdá o Jessii pronásledované Supermanem a pistolníkem. Protože mluví ze spaní, probudí manželku, která s pomocí somniografu uvidí jeho sny ve chvíli, kdy se stará o polonahou Jessii…
Probudí ho a píchne mu dávku svého preparátu. Když se však docent ráno probudí, zjistí, že má v posteli živou Jessii. Jeho žena najde v koupelně pistolníka a v kuchyni Supermana. S hrůzou si uvědomí, že sny se zhmotnily.

Kdo chce zabít Jessie působilo ve své době doslova jako zjevení. Zjevně comicsový snímek se naprosto vymykal tehdejší tvorbě a díky výtvarníkovi Kájovi Saudkovi získal i naprosto ojedinělý vizuál.

pane vy jste vdova

Pro další snímek Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967) etablující se duo Vorlíček – Macourek přišlo opět s parodickým nádechem. V roce 1970 pak společně přišli s výpravnou crazy-komedií Pane, vy jste vdova!

Jejich spolupráce ovšem nebyla úplně bez mráčku. Vorlíček byl v mládí spíš klidné povahy, zatímco Macourek byl cholerik. Při psaní jedné scény měl Vorlíček kreativní nápad, který Macourek komentoval tím, že se pokusil roztrhnout již napsaný padesátistránkový scénář a pak kopl do skříně, až mu tam zůstala zaražená noha. Vorlíček pak měl kuchyňským nožem vyřezat kolem jeho nohy díru a pokusit se ho vysvobodit.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist