Predátor (1987)

predator

USA, režie: John McTiernan, scénář: Jim Thomas a John Thomas, hudba: Alan Silvestri, hrají: Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Elpidia Carillo, Jesse Ventura, Bill Duke, Kevin Peter Hall, Shane Black

 

107 minut, 1.85:1, 35 mm a 70 mm, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší vizuální efekty

 

Film:

 

Dutch (Arnold Schwarzenegger) je voják speciálního komanda, který vede záchranné akce po celém světě. Tentokrát je povolán kamarádem z minulosti (Carl Weathers) do rozpálené středoamerické džungle, kde se ztratila celá vojenská jednotka. Dutch se svými muži stopují v džungli povstalecké jednotky a po úvodním masakru rebelů zjistí dost děsivou pravdu. Jejich muže nezabili rebelové, ale něco v džungli. Lov může začít.

predator_2

V roce 1986 se Arnold Schwarzenegger chystal ženit a natáčet Predátora. Dostal za něj 3 miliony dolarů. Film produkoval Joel Silver a od začátku to byla problémová produkce. Film měl potíže převážně technického a produkčního rázu. Džungle nebyla taková, jaká měl být a k tomu se blížilo období dešťů, které by produkci fatálně poznamenalo. Arnold žádal producenta o odložení kvůli svatbě, ale nebylo mu vyhověno. Nastala také poněkud bizarní situace, že svatební fotografie Arnolda nejsou úplně jako ze žurnálu, protože jeho vojenský sestřih je do očí bijící a mezi svatebčany vyvolal velký údiv.

 

Zpět na plac. Predátor se nedařil udělat tak, jak byl ve scénáři, tedy pokud se tomu sedmistránkovému cancu dalo říkat scénář. Původní myšlenka byla, aby se do červeného trikotu oblékl herec a agent Jeana Clauda Van Damma řekl, že to by mělo být něco pro něj. Když přijel Van Damme na plac, byl naprosto zděšený. Pochopil, že mu nebude vidět do obličeje, takže je to role, jež ho v jeho kariéře absolutně nikam neposune. Den a půl se v trikotu trápil a přitom všechny posílal k šípku, a to nikoli takto jako Mirek Dušín. Nakonec se s režisérem dohodli, že to nebude nic pro něj a Jean Claude z natáčení odjel domů.

predator_3

Následně vytočený producent oblékl do červeného trikotu opici, aby skákala po stromech. Jenže opice na sobě trikot nesnesla a neustále si ho ze sebe sundavala. Bylo to zoufalství. Filmaři se rozhodli ponechat vše náhodě, že se problém vyřeší ve střižně a eventuálně se to přetočí.

 

Ale ani herci neměli na růžích ustláno. Arnold se pohyboval neustále v bahně plném pijavic, mezi jedovatými hady a v naprostém vedru, že se tam skoro nedalo dýchat. Po natočení filmu se tvůrci vrátili do L.A., kde se ve střižně ukázalo, že Predátor nestojí za nic. Firma, která ho dělala a kšeft dostala díky tomu, že stála polovinu než Stan Winston, specialista na monstra a autor kovového skeletu Terminátora, dostala padáka. Arnold tedy zařídil dohození Predátora Stanu Winstonovi, který až na samém konci vymyslel legendární monstrum.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist