Srdečně vás vítáme (2017)

srdecne_vas_vitame

À Bras Ouverts, Francie/Belgie, režie: Philippe de Chauveron, scénář: Guy Laurent, Marc de Chauveron, Philippe de Chauveron, kamera: Philippe Guilbert, hudba: Hervé Rakotofiringa, hrají: Christian Clavier, Ary Abittan, Elsa Zylberstein, Cyril Lecomte, Nanou Garcia, Oscar Berthe

 

92 minut, barevný

 

Film:

 

Jean-Etienne Fougerole (Christian Clavier) je velice respektovanou osobností francouzské literární scény. Tento bytostný levicový humanista a vrcholný intelektuál žije ve svém světě po boku bohaté manželky, dědičky hráškového impéria (Elsa Zylberstein) a je dokonale odtržen od reality.

Osudným se mu stane, když v televizní debatě propaguje svůj nový román Srdečně vás vítáme. V něm řeší téma pomoci lidem v nouzi, lidem bez domova, na útěku. V přímém přenosu vzdoruje silné kritice ze strany přítomného oponenta, pravičáckého gaye s radikálními názory, který jej napadá, že sice hezky píše, ale v životě se tím není schopen ani ochoten řídit.

srdecne_2

A tak Jean-Etienne, aby osobním příkladem dokázal svou vstřícnost k potřebným celého světa, veřejně vyzve jakoukoliv romskou rodinu k společnému soužití u nich doma. Stačí, když zazvoní u brány jeho sídla a budou radostně vítanými hosty. A rozohněný Jean-Etienne rovnou na kameru nadiktuje i svou adresu.

Pak se ovšem nestačí divit, protože u něj večer v ten samý den zadrnčí zvonek a za vraty stojí usměvavý Babik (Ary Abittan) se svou početnou rodinou. Jean-Etiennovi nezbývá nic jiného než svůj veřejný slib dodržet. Netuší, že jej i jeho rodinu čeká jedna z nejtěžších životních zkoušek a hlavně brutální test míry tolerance, solidarity a humanismu.

srdecne_3

Před třemi lety natočili stejní tvůrci této komedie megahit Co jsme komu udělali? Letos natočili film, který francouzské kritiky upřímně vyděsil a po jeho zhlédnutí začínám chápat chování producentů na trhu Berlinale, kde jsem se s nimi úplnou náhodou potkal. Tohle totiž není artikl, který by se dal moc prodávat do světa a na projekci se absolutně nedalo dostat. Francouzští kritici byli z filmu upřímně zděšeni a já si troufám tvrdit, že v naší kotlině by tomu mohlo být trochu jinak. Tohle je totiž tak nehorázně nekorektní komedie, která má ovšem velmi sympatické poselství, jež si může každý rozhodnout po svém.

 

Billy Wilder řekl, že jestli chcete říci lidem pravdu, řekněte to vtipně, nebo vás zabijou. Christian Clavier se dlouhodobě objevuje v komediích s tematikou ilegálních imigrantů, ale tentokrát bude řeč spíš o romských občanech. Zábavné je ovšem na tomto filmu zobrazení hlavní negativní postavy, což je zvláštní typ člověka. To je totiž přeneseně specifický druh Čecha, se kterým se setkáte zejména na severu naší vlasti. Čech jak poleno, typické nemakačenko, žijící z úvěrů nebankovních společností a poznáte ho podle maskáčů, často radikálních názorů, ať už z pravého, ale ještě spíše komunistického spektra, rudého frňáku od nejlevnějšího chlastu a věčně zvonících vymahačů u jeho salaše. Jeho hlavní cíl namaloval už před 400 lety Peter Brueghel do obrazu V zemi peciválů.

srdecne_4

Srdečně vás vítáme si vtipnou formou utahuje ze socializace, pravičáků, levičáků, boháčů, zkorumpovaných radních a byť je to komediálně přehnané, to podstatné zůstává. V tomhle totiž žijeme.

 

Větší problém je ale v tom, že zatímco první polovina šlape jako švýcarské hodinky, v druhé polovině snímku často dochází dech a vše směřuje k poněkud bizarní pointě, byť typicky francouzské a nikoli hollywoodské, což je velmi sympatické.

 

Film je skvěle obsazen. Christian Clavier odehrává svůj solidní nadstandard a krok s ním drží představitel Babika třiačtyřicetiletý komik Ary Abittan, který je naprosto bezvadný. Jak ale říkám, v druhé polovině ten film poněkud lavíruje v tempu. Srdečně vás vítáme je oddychová komedie, která sice nebude patřit k vrcholům žánru nebo komediální klasice, ale jako jednohubka s celou řadu dobře mířených gagů funguje vlastně celkem spolehlivě.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

srdecne_5

Přidat komentář

TOPlist