V zajetí rychlosti (2005)

V zajetí rychlosti (2005)

V zajetí rychlosti

Nový Zéland/USA/ Švýcarsko/Japonsko 2005, The World´s Fastest Indian, režie a scénář inspirovaný skutečností: Roger Donaldson, hudba: J. Peter Robinson, střih: Michael R. Fox, John Gilbert, Steve Hauber, kamera: David Gribble, hrají: Anthony Hopkins, Diane Ladd, Aaron Murphy, Paul Rodriguez, Annie Whittle, Christopher Lawford a další…

formát: 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 127 minut

Film:

Burt Munro (Anthony Hopkins – Mlčení jehňátek, Obřad,Thor, DraculaPoznáš muže svých snů, Vlkodlak) je sice penzista, ale na svůj sen ani náhodou nerezignoval. Chtěl by pokořit na svém speciálu Indian Scout z roku 1920 světový rekord a jediným místem, kde je to možné je solné jezero v USA. Jenže Burt ještě nemá pohromadě ani peníze na cestu z Nového Zélandu a loď vyplouvá už za čtyři dny. Shodou náhod a díky dobré radě se mu nakonec podaří nalodit a vydat se na cestu, kde by mohl svůj sen proměnit ve skutečnost.

V zajetí rychlosti (2005)

Novozélandský internacionál Roger Donaldson (Bez východiska, Čistá práce), který má na svém kontě řadu zajímavých filmů se po třiceti letech vrátil k tématu národního hrdiny Burta Munroa o kterém natočil již dokument. A jelikož je Donaldson člověk průbojný a vytrvalý, vrhl se i přes nezájem distributorů do produkce malého velkého filmu na svém rodném ostrově.

Skvělou volbou se ukázalo obsazení Anthonyho Hopkinse, se kterým natočil již nepříliš vydařený propadák Bounty z roku 1984, ve kterém se oba tito pánové veřejně osočovali a nazývali se nelichotivým slovníkem. Jenže po dvaceti letech vášně vychladly a oba se vrhli do společné spolupráce, která sice úplně idylická nebyla, především díky naprosto nepohodlné motorce, na které Hopkins vleže trávil dost času a nechtělo se mu již podvacáté opakovat podle něj dávno natočené záběry.

V zajetí rychlosti (2005)

Na druhou stranu říká se, že napjatá atmosféra přináší zpravidla velice dobré výsledky a o filmu V zajetí rychlosti to platí stoprocentně. Lidé na Novém Zélandě přišli filmařům naprosto vstříc, stejně jako novozélandská vláda, která film štědře podpořila. I tak musel do filmu Roger Donaldson investovat značné finanční prostředky ze svého.

 

Scénář je napsaný s přesně vybalancovanou dávkou vtipu, sentimentu, hrdinství a sympatické člověčiny, takže film příjemně ubíhá, příliš se nezadrhává pod kůži, ale to je v tomto případě ku prospěchu věci. Scény Munroova setkávání s americkými outsidery – sympatickým transsexuálem, indiánem nebo opuštěnou stařenkou slouží i jako podobenství.

Takže podaří se nakonec Munroovi splnit sen? Donaldsonovi se to každopádně povedlo a Anthony Hopkins se může opět pochlubit solidním sebejistým výkonem pro herce jeho formátu. Film vyhrál většinu novozélandských výročních cen včetně ceny za nejlepší film a Roger Donaldson získal zakázku na natočení velmi úspěšné retro gangsterky Čistá práce s Jasonem Stathamem, která vydělala balík. Snímek V zajetí rychlosti je film, který zraje jako víno a RealFilm jej vřele doporučuje ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist