Vítěz z Karlových Varů Křižáček míří do kin

Po drahné době vyhrál na áčkovém festivalu v Karlových Varech český snímek Křižáček, byť s účastí Slovenska a Itálie, což ale není vůbec podstatné. A co to je za film?

A

Před šesti lety natočil Václav Kadrnka debut Osmdesát dopisů , stylizovanou adaptací básně Dějovou úsporností a mlčenlivostí filmového tvaru pobízí naši představivost k vykonání poetické filmové pouti za chlapeckým dobrodružstvím, přetrženým poutem mezi otcem a synem a nalezením spásy v přímořských krajinách.

 

Malý Jeník, jediný potomek rytíře Bořka (Karel Roden – Rodinný film, Bournův mýtus, Čas sluhů, Lidice, Habermannův mlýn), se jednoho letního dne obléká do dětského brnění a utíká z domova v touze dosáhnout Svaté země. Samota, klopýtání přes kořeny a překonání strachu ze tmy se samy o sobě stávají vzrušujícím zážitkem; neznaje však směru cesty, brzy se ztrácí a archetypálně dětský element vyprávění s ním. Zoufalý otec se vydává po stopách zmizelého synka. Jako by mu ale osud nepřál, všude přichází pozdě a zastihne vždy jen svědky tvrdící, že chlapce viděli. Bořka postupně přemáhá beznaděj, zmatené vědomí se drolí a okolní krajina se stává krajinou jeho mysli.

A

Režisér Kadrnka film natočil za 35 natáčecích dnů a celý film natočil na jihu Itálie. Začal točit v Apulii, v Garganu, pak cestoval dál na jih, hodně lokací našel kolem Fasana a Ostuni, pak v Altamuře, kolem Gallipoli až do Kalábrie, kde natočil přístav. Natáčení pak skončilo na Sardinii.

 

Asi každého napadne, zda je Křižáček pokračováním tradice českého poetického historického filmu představovanou vrcholnými díly Františka Vláčila, respektive zda jsou Vláčilovy opusy inspirací. Václav Kadrnka řekl:,,Konkrétně ne, více jsme vycházeli z literatury, třeba Bachelarda. Vrchlického Svojanovský křižáček vyšel v roce 1906 a nese v sobě tradici katolické literatury, která v té době hojně vycházela. Ta nás ovlivnila, a pak také výtvarné umění. Středověké fresky, které jsme nacházeli při obhlídkách v jižní Itálii, nás inspirovaly formálně.

A

   Křižáček získal na 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Křišťálový glóbus, hlavní cenu pro nejlepší film. Po patnácti letech tak vyhrál hlavní soutěž karlovarského festivalu zástupce domácí kinematografie. Uvidíme, jak Křižáček uspěje při své pouti do zahraničí, tu českou zahájí 3. srpna.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Tvůrci filmu:

Sirius Films, ČR, Slovensko, Itálie, 2017

Režie: Václav Kadrnka

Scénář: Vojtěch Mašek, Jiří Soukup, Václav Kadrnka

Kamera: Jan Baset Střítežský

Hudba: Irena Havlová, Vojtěch Havel

Hrají: Karel Roden, Aleš Bilík, Matouš John, Jana Semerádová, Jiří Soukup, Michal Legíň, Šimon Vyskočil, Jana Ol’hová, Ivan Krúpa, Eliška Křenková

Přidat komentář

TOPlist