Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

A

American Made, USA, režie: Doug Liman, scénář: Gary Spinelli, kamera: César Charlone, hudba: Christophe Beck, hrají: Tom Cruise, Domnhall Gleeson, Caleb Landry Jones, Sarah Wright Olsen

 

114 minut, 2.35:1, ARRI Alexa, barevný

 

Film:

Barry Seal (Tom Cruise) pracuje jako pilot dopravního letadla TWA a rutina amerických vnitrostátních letů ho čím dále víc ubíjí. I proto nadšeně skočí po nabídce „náhodného kolemjdoucího“, z něhož se vyklube agent CIA Schafer (Domhnall Gleeson), aby pilotoval pod záštitou tajných služeb super rychlý tryskáč nad Kolumbií, Nikaraguí atp. Zástěrku mu má dělat společnost AIC, kterou mu CIA založí na míru. Barry se rychle osvědčí, ale manželce to pro jistotu neřekne. Je mu ale jasné, že bude potřebovat brzy více peněz, další dítě na cestě a CIA neplatí až tak, jak by si představoval. Když je kontaktován kolumbijskými narkobarony, včetně Pablo Escobara, nemá tak úplně na výběr. Začíná bláznivé dobrodružství Barryho Seala.

Před pěti lety hledal producent Doug Davison látky, které by chtěl vyvíjet ve své firmě. Do jeho kanceláře chodil jeden snílek za druhým a vyprávěli mu své příběhy. Jenže Davisonovi se žádné téma nelíbilo. Když jednoho dne vyhodil už několikátého kandidáta, otočil se ve dveřích odmítnutý začínající scenárista Gary Spinelli a zeptal se ho, jestli se mu líbilo Argo. Davison řekl, že ano. A Spinelli řekl, zda někdy slyšel jméno Barryho Seala? Davison se nechal poučit. Spinelli si totiž stejně jako Ben Affleck pročítal odtajněné šílené operace CIA a právě tam na osobu Seala narazil. Na konci krátkého rozhovoru řekl Spinellimu, že tohle je přesně to téma na které čekal.

American Made (2017)

Spinelli začal s rozsáhlým průzkumem a Davison hledal partnery, se kterými by na filmu mohl pracovat. Zavolal své kamarádce do firmy Imagine, která patří Brianu Grazerovi (Americký gangster, Osmá míle a většina filmů Rona Howarda) a ta projekt ukázala šéfovi. Grazer byl okamžitě nadšený a zavolal Tomu Cruisovi, který hledal společný projekt pro sebe a režiséra Douga Limana, protože byli namlsaní z diváky vřele přijatého Na hraně zítřka.

CruiseLimanem vzápětí řekli, že o projekt mají velký zájem, ale místo klasického životopisného příběhu by ve filmu viděli více letadel, více humoru a více historických souvislostí. A Spinelli přitakal a scénář přepsal k obrazu režiséra a hlavní hvězdy. A myslím, že to bylo to nejlepší, co mohli Liman s Cruisem chtít, protože Barry Seal se tak najednou stal epickým příběhem a vintage podívanou v tom nejlepším slova smyslu.

American Made (2017)

Druhým poněkud zvláštním rozhodnutím bylo angažování brazilského kameramana Césara Charlona (Město bohů), kterého provází pověst energického chlápka, který natáčí všechno za všech okolností a má ohromující výsledky. Mimochodem podle produkčních materiálů, které má RealFilm.cz k dispozici od distributora, ho Liman s Cruisem najali aniž ho předtím někdy osobně potkali.

Liman a Cruise mají oba pilotní licence a letadla jsou jejich vášní. Příběh tak pojali jako jedinečnou možnost si pořádně užít létání. Ve všech scénách za kniplem skutečně sedí Cruise.

bseale_5

   Doug Liman už každopádně dávno není jen ušatý rozčepýřený kluk s kamerou, na plátno přivedl Jasona Bournea, Pana a Paní Smithovi, špionážní Fair Game a samozřejmě již zmíněné solidní sci-fi Na hraně zítřka.

 

Producenti se vrhli na hledání lokací a dokonce se dohodli i v Arkansasu, kde se příběh z velké části odehrává, zda by tam mohli točit. Nakonec našli vhodnou lokalitu ve státu Georgia. Vhodné město samozřejmě od počátku osmdesátých let minulého století prošlo velkou proměnou, ale když starosta městysu zaslechl, že by u nich točil samotný Cruise, dal filmařům naprosto volnou ruku. Přebudování města trvalo filmařům půl roku a před samotným natáčením místní Cruise uvítali transparentem, že je jejich městečko hlavním městem filmu. Tvůrci se tak mohli spolehnout na entuziasmus maloměšťáků, mezi kterými strávili několik desítek natáčecích dní. Dále se točilo i na lokacích ve Střední Americe a také v Louisianě.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist