Dnes začíná filmový festival v Benátkách

Dnešní večer začne již 74. ročník slavného áčkového festivalu v Benátkách, který zahájí novinkou Alexandra Payna a představí novinky Darrena Arronofského, George Clooneyho nebo restaurovanou verzi Formanova Černého Petra.

Venice-ff-2017

Na Lidu jsou již přípravy v plném proudu a festival dnes slavnostně zahájí galaprojekce snímku Downsizing (Zmenšování) amerického režiséra Alexandera Payna s Mattem Damonem v hlavní roli. Pro našince je to příjemná zpráva, protože Alexander Payne patří k velkým obdivovatelům československé kinematografie a studoval i u režiséra Vojtěcha Jasného. Pro zajímavost, většina z nedávno uvedených filmů, které Benátky v minulosti zahajovaly bojovaly o Oskary, pro zajímavost Gravitace (2013), Birdman (2014), Spotlight (2015) a La La Land (2016).

Miloš Forman

V hlavní soutěži, kde se tradičně soutěží o hlavní cenu za nejlepší film sošku Zlatý lev, tedy symbol města, bylo vybráno 21 filmů. Porotě letos předsedá slavná americká herečka Annete Benning (Americká krása, Děcka jsou v pohodě, Valmont, Americký prezident). V rámci sekce Venice Classics, která prezentuje výběr nejlepších digitálně restaurovaných snímků uplynulého roku, bude uveden zrestaurovaný celovečerní debut Miloše Formana Černý Petr, slavný film 1900 Bernarda Bertolucciho, kultovní Blízká setkání třetího druhu Stevena Spielberga, které má mimochodem v USA o víkendu obnovenou limitovanou premiéru nebo film Třetí milenec Clauda Chabrola.

mother_1

A co festival nabídne v hlavní soutěži? George Clooney jako režisér a producent má želízko v ohni v podobě filmu Suburbicon: Temné předměstí podle scénáře bratrů Coenů. Stále viditelnější čínský umělec a lidskoprávní aktivista Aj Wej-wej představí v soutěži dokument o uprchlické krizi Human Flow (Lidský proud). Jak jsme váš již informovali Darren Aronofsky v soutěži uvede i svůj očekávaný horror Matka!

Italská kinematografie je zastoupena hned čtyřmi snímky. Bratři Marco a Antonio Manettiové soutěží s muzikálem odehrávajícím se v Neapoli Ammore e malavita (Láska a podsvětí). Paolo Virzi představí roadmovie The Leasure SeekerDonaldem Sutherlandem a Helen Mirren, kteří před pobytem v domě s pečovatelskou službou dávají přednost cestě v karavanu. Andrea Palladoro režíroval snímek Hannah s Charlotte Rampling o ženě, která po uvěznění manžela ztrácí kontakt s realitou. Sebastiano Risi představí psychologické drama Una famiglia (Rodina) o páru, který nemůže mít potomky, a tak sáhne po krajním řešení.

Vzhledem k poloze Benátek je nabíledni, že většina snímků festivalu se zabývá tématem migrační krize a nelehkém životě ve Středozemí a nekončícím kofliktem mezi Izraelem a Arabským světem, který se dost nekompromisně stále nafukuje, místo aby vyprchal.

alllost03

Ceny za celoživotní dílo na festivalu obdrží Jane Fonda a Robert Redford, ti spolu hráli již v roce 1967 ve známé komedii Bosé nohy v parku, jejíž scénickou verzi občas naleznete i na pražských divadel. Mimochodem třešňičkou na dortu bude uvedení jejich zbrusu nového společného projektu, který pro ně vytvořil Netflix. Jedná se o film Our souls at night (Naše duše v noci) o dvou ovdovělých sousedech natočenou podle knihy Kenta Harufa.

Připomeňte si loňský festival:

Úvodní článek

Highlight programu

Vítězné snímky

Přidat komentář

TOPlist