EuropaCorp s Valeriánem pokračuje v boji

Minulý měsíc jsme informovali o smělém boji Luca Bessona na světovém kolbišti s nejdražším evropským filmem Valerián a město tisíce planet, který směle v rozpočtové váze pokořil i leckterý hollywoodský blockbuster. Jak to vypadá nyní?

valerian_pr

Americké magazíny Hollywood Reporter a Variety na Bessonovi pochopitelně nenechávají nit suchou. Důvod je nasnadě. Hollywood má za sebou ekonomicky příšerné léto a do toho si žoviální Francouz dovolil vytvořit si na starém kontinentě mediální korporaci a přijít s filmem, jehož rozpočet atakuje hranici 180 milionů dolarů.

 

O situaci v červenci, která se rozhořela po americké premiéře si přečtěte zde. Ve zkratce. Luc Besson si po obchodně pragmatickém kroku Ryana Kavanaugha, který poslal Relativity podle amerického práva do fáze ochrany před věřiteli, což znamená restrukturalizaci společnosti a poslední možný krok před bankrotem, musel najít jiného distributora. Pronajal si na to služby nezávislého distributora STX a zaplatil si za své PR a marketing. Výsledek známe.

valerian_6

Film proti Dunkerku Christophera Nolana pohořel a k dnešnímu dni vydělal 40 milionů dolarů, z této částky si Besson ukrojí na své konto 40%, což znamená, že Bessonovo uvedení v USA pokrylo jeho náklady a nevydělal na americkém trhu ani dolar. Pochopitelně, že se to změní uvedením filmu na VOD, k čemuž Besson mazácky dodal, že žádný z jím režírovaných filmů, vyjma Lucy nevydělal v době premiéry nic a kultovními se jeho filmy Brutální Nikita a Leon staly až časem.

valerian

Nás ale zajímá samozřejmě mnohem více, jak si Valerián vede v Evropě a Asii, protože se přeci jen jedná o ryze evropský comics a ryze evropský projekt. K 13. 8. 2017 film vydělal v Evropě 60,423 milionů dolarů – konkrétně ve Francii fantastických 26,6 milionů dolarů, Německu 11, 3 milionů dolarů, Mexiku 4,2 milionů dolarů, Rusku 5,7 milionů dolarů, Velké Británii 4,9 milionu, Nizozemí 1,4 milionu, Polsku 1, 4 milionu, Švýcarsku 1,4 milionu. Nyní je to už samozřejmě už mnohem víc, protože nám tam chybí údaje za celý minulý týden a pochopitelně tento týden. Zatím tedy Valerián drží podle boxofficemojo.com celosvětové tržby 132,8 milionů dolarů, které budou podle mého odhadu nyní o trochu vyšší.

valerian_4

Luc Besson řekl, že rozjede přípravy na druhé pokračování v případě, že celosvětové tržby z kin překonají hranici 300 milionů dolarů. Film jde tento týden do kin v Číně, tedy na největší filmový trh světa, kde Besson patří k oblíbeným světovým filmařům, takže po tomto víkendu budeme o mnoho moudřejší, jak Bessonova odyssea dopadla. Valeriána budeme nadále sledovat.

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Aktualizováno 28.8.2017: Valerian se umístil v čínském žebříčku návštěvnosti na prvním místě. Tržby se pohybují u částky 28 milionů dolarů. Příští týden jde do kin IMAX v Číně Dunkerk.

Přidat komentář

TOPlist