Její případ (2005)

north_Country

North Country, USA, režie: Niki Caro, scénář: Michael Seitzman podle knihy Class Action Clary Bingham a Laury Leedy, kamera: Chris Menges, hudba: Gustavo Santaolalla, střih: David Coulson, hrají: Charlize Theron, Frances McDormand, Sissy Spacek, Woody Harrelson, Sean Bean, Jeremy Renner, Richard Jenkins, Michelle Monaghan

 

126 minut, 35 mm, 2.35:1, barevný

 

nominace na Oskara – herečka v hlavní roli (Charlize Theron), herečka ve vedlejší roli (Frances McDormand)

 

Film:

 

Josey Aimes (Charlize Theron) už toho má dost. Manžel jí řeže jako žito, nenosí domů ani dolar a svou frustraci si vybíjí na ní. Je tedy celkem pochopitelné, že toho má Josey dost. Rozhodne se proto vrátit ke svým rodičům (Sissy Spacek a Richard Jenkins), kteří z toho žádnou radost nemají, zejména pak její otec, který jí hned ve dveřích řekne, že ho zklamala. Josey si tak najde mizerně placenou práci kadeřnice a obývá pár pokojíků v domě svých rodičů. Teď je frustrovaná zase ona.

 

Jednou přijde do kadeřnictví její kamarádka z dětství (Frances Mc Dormand), která pracuje v dolech, stejně jako Joseyn otec. Řekne jí, že si tam může vydělat až šestinásobek toho, co mytím hlavy ženám a konečně se postavit na nohy. Josey nastoupí do dolů, společně s několika dalšími ženami, což je další tvrdá rána pro jejího otce, který je z jejího života upřímně zděšen.

 

Jenže horníci nejsou žádní gentlemani, jsou to hrubci a z velké části primitivové a k ženám se chovají s totálním despektem. Josey po řadě situací dojde trpělivost a rozhodne se svá práva bránit soudní cestou. K tomu jí dopomáhá bývalý hokejista (Woody Harrelson).

north_country_2

Její případ není lineární příběh. Divákovi se postupně odkrývají události ze života hlavní hrdinky a nejsou vpravdě příliš povzbudivé. Vsadím se s vámi, že s Josey byste rozhodně neměnili. Tvůrci s divákem navíc hrají poněkud zvláštní hru, protože si dokonce troufají žonglovat s emocemi, kdy Josey v mnoha situacích staví do nepříjemného světla, ačkoli v průběhu snímku ukáží, že pravda byla celou dobu na její straně. To považuji za docela podpásovku a velký hazard, protože tak riskují, že divák ztratí k hlavní hrdince sympatie, a to je docela problém, když film stojí a padá s její postavou.

 

Film vychází ze skutečných událostí, ale nakládá s nimi poněkud volněji. Josey Aimes je postava napsaná podle skutečné ženy Lois Jenson, která začala v roce 1975 pracovat v dolech a tolerovala 13 let sexuální harašení, než se rozhodla podat žalobu. Soud pak trval dost neskutečných 10 let, ale je třeba dodat, že proces se odehrával na různých úrovních.

north_country_3

Všechny události sexuálního harašení, v tomto případě se však nejedná o pokusy znásilnění, ale zejména o ponižování a šikanu z důvodu odlišného pohlaví, jsou skutečné a je docela bizarní sledovat, co všechno horníci skupince žen ve jménu legrace dělali a nad čím se ti primitivové bavili, počínaje onanováním nad oblečením, posíláním vibrátorů v krabičkách od jídla po převracení mobilní toalety s ženou uvnitř – plnou, pochopitelně.

 

Skutečná Lois Jenson šla do dolů pouze z materiálních důvodů a zejména díky tomu, že s manželem nebyli schopni uživit své děti a dokonce uvažovala, že dcerku nabídne k adopci, protože neměla na základní životní výdaje. Jak podotklaCharlize Theron (Rychle a zběsile 8, Ďáblův advokát, Pravidla moštárny, Cesta, Zrůda, Prometheus), všechny hornice, které při přípravách filmu potkala, nejsou žádné lítostivé puťky, ale bojovnice odhodlané přežít.

 

Filmaři snímek natáčeli ve skutečných dolech a klíčová scéna projevu k odborům se konala na skutečné odborářské schůzi, kde tvůrci pochopili, že mezi horníky to není žádná láce. Herci nastoupili před odbory a Richardu Jenkinsovi trvalo pět minut, než se mu podařilo vůbec ztišit dav horníků, aby mohl pronést své repliky a upřímně takhle zajímavou postavu měla Americká akademie odměnit alespoň nominaci na Oskara, protože Jenkins je ve své roli mimořádně dobrý. Charlize Theron o svých replikách skutečným horníkům řekla, že to byl nejhorší moment její kariéry.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist