Na obzoru napínavá severská krimi Sněhulák

Přiznejme si, že pokud se Hollywood vrhne na severskou krimi, bez ohledu, zda je to David Fincher, nemusí úplně uspět. Severské krimi totiž přeci jen nejlépe umí točit sami seveřani jako třeba Niels Arden Oplev nebo Morten Tyldum. Sněhulák proto budí určité oprávněné očekávání.

The Snowman

Nejúspěšnější autor současné severské krimi Jo Nesbø stvořil úspěšnou postava svérázného románového detektiva Harryho Holea, kterou na filmovém plátně ztvární britský herec Michael Fassbender (Vetřelec: Covenant, Prometheus, X-Men: Apokalypsa, Steve Jobs, 12 let v řetězech). A na režijní sesli usedl výborný režisér Tomas Alfredson (Jeden musí z kola ven, Ať vejde ten pravý – originál, nikoli americký remake).

Harry Hole (Michael Fassbender) je enfant terrible týmu, vyšetřujícího zločiny v norské metropoli Oslu. Na jedné straně je to výjimečně dobrý detektiv, jehož netradiční metody skoro vždy vedou k úspěchu, na straně druhé se však jedná o nezodpovědného alkoholika s tolika prohřešky, že je už dál nechtějí přehlížet nejen jeho nadřízení, ale ani jeho přítelkyně Rachel (Charlotte Gainsbourg), s níž se právě rozešel.

The Snowman

Jediné, co stojí mezi ním a pitím, je případ, který by ho přivedl na jiné myšlenky. Ke smůle jedné ženy, která zmizela uprostřed noci ze svého domu a o pár dní později byla nalezena brutálně zavražděná, se Harry právě dočkal. Postavený sněhulák, který na místě činu zůstal jako jediné vodítko, naznačuje, že tenhle pachatel si chce hrát a že si dost možná už párkrát takhle hrál i v minulosti. A že ho to baví čím dál víc a nehodlá s tím přestat.

Přestože Harrymu v pátrání pomáhá brilantní mladá vyšetřovatelka Katherine Bratt (Rebecca Ferguson), nepřestávají policisté tahat za kratší konec. Záplava domnělých i pravých stop a hned několik podezřelých vytvářejí pachateli dokonalou clonu, za níž může nerušeně stavět sněhuláky, vraždit a dělat si legraci z Harryho Holea. Jenže skvělému poldovi stačí i vrahova nepatrná chyba k tomu, aby se chytil stopy a už ji nepustil.

snehulak_3

Film vznikl v zázemí velkého hollywoodského studia Universal a v hereckém obsazení figuruje půvabná a talentovaná švédská herečka Rebecca Ferguson (ŽivotDívka ve vlaku, Mission Impossible – Národ grázlů), oskarový J. K. Simmons (La La Land, Whiplash), múza Larse Von Triera Charlotte Gainsbourg (Melancholia, Samba) a po delší době se do studiového filmu vrátil také rakovinou krutě zkoušený Val Kilmer (Nelítostný souboj, The Doors). K mírnému nadšení svádí také jméno scenáristy, kterým je Hossein Amini, který netradiční thrillery skutečně umí. Premiéra nás čeká 12. října.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

A jestli si chcete o prázdninách přečíst něco pořádného o světových nebo českých hraných a animovaných filmech, tak sáhněte po našich knihách Ondřeje Slaniny. Najdete je po knihovnách v celé republice a jestli je chcete domů, tak si je objednejte na Kosmasu!

Přidat komentář

TOPlist