Pochod smrti 2017: Hollywoodské léto

Hollywood v letošním létě vyprodukoval největší počet propadáků ve své historii, navzdory objektivně koupeným recenzím na databázích a youtube a marketingu nejen na sociálních sítích. Bublina letošní léto splaskla.

 industry_main_bild

   Meziroční srovnání severoamerických tržeb podle The Hollywood Reporter není příliš lichotivé. Pokles je 12% a do konce srpna se očekává až pokles 15%, jedná se tedy o nejhorší hospodářské výsledky v moderní americké historii a distributoři STX a Weinstein přichází k nečekaným krokům, odvolávají naplánované severoamerické premiéry u titulů, u kterých si nejsou jisti ekonomickou návratností. Příští víkend se tak neuskuteční ani jedna severoamerická premiéra, což se nestalo už 25 let.

 

Minulý víkend byl oproti loňskému roku o 32% slabší než loni a tento trend se v amerických kinech nastolil děsivým průšvihem blockbusterem Válka o planetu opic (FOX), který může úspěchem nazývat opravdu jen banda nerdů odtržených od reality.

dark_tower_3

Právě v Americe prodloužený víkend se tak stane pomyslnou zataženou oponou po naprosto šíleném létě. SONY si bude lízat rány po naprosto katastrofickém marketingu Kingovy adaptace Temná věž, která za 10 dní vydělala 34,2 milionů dolarů oproti 60 milionovému rozpočtu, mizerným kritikám a brutálním článkům navážejících se do režiséra a egoistických producentů. Minulý víkend šla do kin dvojka Nut Job od společnosti Open Road. Film nasazený do více než 4000 kinosálů vynesl 8,3 milionů dolarů a stal se tak nejhorším propadákem tohoto léta.

wonderwoman_1

Jenže jestliže se celý Hollywood potápí, vždy se najde jeden, který se směje. Tím šťastlivcem letošního léta je studio Warner Bros, které stojí za megahity Wonder Woman (tržby 800 milionů), Dunkerk (dosud tržby 350 milionů dolarů) a Anabelle: Zrození zla (zatím 70 milionů dolarů proti 15 milionovému rozpočtu). Warnerům se podařilo natočit nejen divácké hity, ale i filmy podpořené pozitivní kritikou.

L

Tento víkend jdou v Americe do kin Loganovi parťáci a Zabiják a bodyguard a předpovědi návštěvnosti sice nejsou úplně oslňující, ale vypadá to, že filmy si diváky zřejmě najdou. Dobrá zpráva pro Hollywood je jediná, že tržby ze zámoří stoupnou o 4%, ale to hned sráží dovětek, že ze zahraničí dostávají američtí producenti obvykle jen 20% z hrubých tržeb.

 

Při pohledu na nabídku Spiderman (Sony/Marvel, bez pořadí, ale je to šestka),Válka o planetu opic (FOX, opět bez pořadí, ale od roku 2001 je to už čtvrtý celovečerák) nebo Mumie (Universal, od roku 2001 je to pátý kinofilm a k tomu je i videosérie) to divákům na rozdíl od studií už došlo.

A jestli si chcete o prázdninách přečíst něco pořádného o světových nebo českých hraných a animovaných filmech, tak sáhněte po našich knihách Ondřeje Slaniny. Najdete je po knihovnách v celé republice a jestli je chcete domů, tak si je objednejte na Kosmasu!

Související článek:

Čína k nelibosti Hollywoodu opět reguluje Hollywood

Přidat komentář

TOPlist