Sloní muž (1980)

The Elephant Man, Velká Británie/USA, režie: David Lynch, scénář: Christopher De Vore, Eric Bergren, David Lynch podle knihy Sloní muž a jiné vzpomínky sira Fredericka Travese a Sloní muž: Studie o lidské důstojnosti Ashleye Montagua, kamera: Freddie Francis, hudba: John Morris, střih: Anne V. Coates, hrají: John Hurt, Anthony Hopkins, Anne Bancroft, John Gielgud, Wendy Hiller

 

124 minut, 2.35:1, černobílý, 35 mm

 

nominace na Oskara – nejlepší film, režie, scénář, herec v hlavní roli (John Hurt), výprava, kostýmy, střih

 

Film:

 

Sloní muž režiséra Davida Lynche (Lost Highway,Mullholand Drive, Modrý samet) je autentický tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka (John Hurt – Melancholia, Mrtvý muž). Chirurg londýnské nemocnice Sir Frederick Treves (Anthony Hopkins – Obřad,ThorMlčení jehňátekDraculaPoznáš muže svých snůVlkodlak) našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný ,,Sloní muž“ se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým hendikepem a jeho vyústění dodnes vzbuzuje pro citově neokoralé diváky velké dojetí.

 

A mezi ty citově neokoralé diváky se řadím stále i já, byť mi to samozřejmě jako filmovému kritikovi nemusíte věřit. Je dost dobře možné, že pokud se teprve nyní seznamujete s tvorbou Davida Lynche, konkrétně pochopitelně s novou řadou Městečka Twin Peaks, tak lačníte dozvědět se i něco o další tvorbě tohoto mimořádného a velmi nekonformního režiséra. U nás na magazínu naleznete již zmíněné snímky – (Lost Highway,Mullholand Drive, Modrý samet).

 sloni_muz_3

Sloní muž je druhým celovečerákem amerického umělce a nese určité společné znaky s jeho surrealistickou prvotinou Mazací hlava. Je však nutno podotknout, že Sloní muž není bizarní jednohubkou, ale velmi jemným a humanistickým příběhem s momenty, které jsou tak děsivé, že je po zhlédnutí z paměti už nevymažete.

 

Zřejmě byste nikdy nečekali, že za tímto projektem nestojí primárně David Lynch, ale slavný komediograf a tvůrce parodií a muzikálů Mel Brooks. Ten Lynche dlouhodobě obdivoval a byl to také on, kdo mu zařídil tuto jeho jedinečnou šanci natočit širokoúhlou černobílou podívanou z viktoriánské Anglie. Jako úlitbu pak Lynch do jedné z hlavních rolích obsadil Brooksovu krásnou manželku, kterou všichni dobře známe jako Mrs. Robinson z kultovního Absolventa s Dustinem Hoffmanem.

sloni_muz_4

Pod kily make-upu se v roli Johna Merricka skrývá slavný britský a umělecky naprosto nedoceněný herec John Hurt, tedy muž, kterému v jedničce Vetřelce vystřelil z útrob legendární cizopasník. Jeho Merrick je postava dojemná a tragická a nikdy nesklouzává ke karikatuře a pokud se na konci filmu nedojmete, tak už vážně nevím, co může být smutnější než konec Sloního muže. Vynikající je ovšem také Anthony Hopkins, který své postavě dokázal propůjčit mimořádně hluboký lidský charakter. Jeho postava není jen vypočítavý lékař ženoucí se za senzací, ale člověk zmítaný pochybnostmi, zda náhodou nepřekračuje svůj morální kánon.

 

Sloní muž byl divácký hit, a to navzdory tomu, že je to černobílý historický snímek o zdeformovaném člověku z cirkusu a pro všechny zúčastněné objektivní triumf a troufám, si tvrdit, že kdyby tento film neuspěl, tak Davida Lynche dnes nikdo nezná.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

elephant man poster

A jestli si chcete o prázdninách přečíst něco pořádného o světových nebo českých hraných a animovaných filmech, tak sáhněte po našich knihách Ondřeje Slaniny. Najdete je po knihovnách v celé republice a jestli je chcete domů, tak si je objednejte na Kosmasu!

Přidat komentář

TOPlist