Smrtonosná zbraň (1987, 1989, 1992, 1998)

smrtonosna_zbran-1

Smrtonosná zbraň (1987)

Lethal Weapon, režie: Richard Donner, scénář: Shane Black, kamera: Stephen Goldblatt, hudba: Eric Clapton, Michael Kamen, střih: Stuart Baird, hrají: Mel Gibson, Danny Glover, Gary Busey, Tom Atkins, Mitch Ryan

 

110 minut, 2.35:1, barevný, 35 mm

 

Film:

Seržant se sebevražednými sklony a čerstvý vdovec Martin Riggs (Mel Gibson) je přidělen ke stárnoucímu seržantovi a zasloužilému manželovi a otci Rogeru Murtaughovi (Danny Glover). Od prvního okamžiku je jasné, že jim to klapat moc nebude. Riggs se vrhá do všeho po hlavě, bez ohledu na to, zda má šanci ze situace vyváznout živý. Jejich případem je pátrání po důvodu vraždy nebo sebevraždy Murtaughova kamaráda z války ve Vietnamu Michaela Hunsackera (Tom Atkins). Dostanou se tak na stopu organizovaného gangu obchodníků s drogami šíleného generála McAllistera (Mitch Ryan), který zaměstnává i neméně šíleného maniaka pana Joshuu (Gary Busey).

Smrtonosná zbraň byla na počátku osmistránková synopse Shanea Blacka, kterou autor pojal natolik volně, že během pověstných hádek se studiem se mu podařilo do filmu během natáčení vměstnat všechno, co do té doby nebylo možné, jako právě hlavní motiv kladného hrdiny, který se chce od začátku filmu sám oddělat. Je tedy pravda, že scéna, kdy se Riggs předávkuje prášky musela z filmu pryč, ale jinak je tam pověstného šílenství a loserovství víc než dost.

smrtonosna_zbran2

Mimochodem právě na základě výkonu v tomto filmu, kde Riggs řeší ve slavné scéně v karavanu své dilema, zda žít či nežít, obsadil Franco Zeffireli Mela Gibsona do své slavné verze Hamleta z roku 1990, která Gibsona i v očích americké veřejnosti etablovala mezi charakterní herce.

Zajímavou volbou bylo angažování jako autorů hudby Michaela Kamena (Poslední skaut, Frekvence), tedy skladatele s českými kořeny a slavného muzikanta Erica Claptona. I díky tomu má soundtrack naprosto jiný zvuk než filmy té doby a dnes vám to při sledování ani nepřijde. Mimochodem rozhovor s Michaelem Kamenem si můžete najít a přehrát u pořadu Na plovárně s Markem Ebenem.

smrtonosna_zbran3

Sympatický thriller s mnoha komickými černohumornými momenty byl trhákem, ale do dvojky už nastoupili jiní autoři a série se vydala trochu jiným směrem. Film je i po letech herecký koncert a pastva pro oči.

Film srší vtipem a okořenění o rodinnou linku je vítaným přístupem v jinak smrtících osmdesátkách, kde se zabíjelo po stovkách, tady od začátku do závěrečných titulků zařve na 26 postav!

 

PS: Film má také alternativní začátek i konec, který je na DVD Smrtonosné zbraně 4.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist