Spy Game (2002)

Nejslavnější špionážní thrillery

USA 2001, režie: Tony Scott, scénář: Michael Frost Breckner, David Arata, kamera: Daniel Mindel, hudba: Harry Gregson Williams, střih: Christian Wagner, hrají: Robert Redford, Brad Pitt, Catherine McCormack, Stephen Dillane, Larry Bryggman

126 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Film:

Nathan Muir (Robert Redford) je špičkový agent CIA, který má zrovna odejít do důchodu. Má našetřené slušné peníze, jezdí v černém porsche a čte si nabídky na nemovitosti v teplých krajinách podle vlastního motta:,,Šetři prachy, abys moh umřít někde v teple.“ V poslední den své služby se dozví o zajetí svého přítele a žáka Toma Bishopa (Brad Pitt) v Číně.

spy_game_2

Film není v žádném případě prefabrikovaná klasická Hollywoodská slátanina a přestože jeho premisa vypadá na první pohled schematicky až hanba, je samotný příběh velmi komplikovaný a upřímně, při chvilkové ztrátě pozornosti se v něm velmi snadno ztratíte.

Tony Scott  proslul špičkovými akčními spektákly jako Top Gun a Nepřítel státu a tak bylo nad slunce jasné, že poté, co byl z projektu odejit holandský režisér Mike Van Diem (Charakter) by měl pomyslný štafetový kolík převzít právě on.

spy_game_3

Do obsazení si vybral dva herecké bardy a idoly svých generací Roberta Redforda a Brada Pitta, kteří se tak mohli konečně sejít před kamerou. Film je poctou špiónskému filmu a odvíjí se v střídmém napínavém tempu s několika akčními vrcholy. Film se odehrává v několika časových rovinách a Tony Scott s flashbacky pracuje skutečně bravurně. Při sledování si nelze nevzpomenout, že v Pittově věku se Robert Redford objevil na plátně v kultovním snímku Tři dny Kondora. Při vší úctě k Pittovi, je to právě Redford, kdo je v tomto filmu ,,leading man“ a zdaleka nejde o rozsahy rolí.

Film se měl natáčet v Izraeli, ale nenašla se žádná odvážná pojišťovna, která by snímek pojistila, proto se štáb vydal točit do Maroka, kde režisérův bratr Ridley točil svého Oskarového Gladiátora. Natáčelo se i v Budapešti a Londýně. Filmaři ve výpravě velmi úspěšně oživují dobu, kdy Studená válka nebyla pojmem v učebnicích dějepisu. Výjevy z rozděleného Berlína vypadají jednoznačně fantasticky.

spy_game_4

Spy Game je snímkem o důvěře, přátelství a zradě. Dojde i na romanci, ale nutno dodat, že úplně z jiného úhlu pohledu, než se v takovýchto filmech děje. Film má skvělou hudbu, kterou složil tradiční spolupracovník Tonyho Scotta Harry Gregson Williams, který je ze skladatelské líhně Hanse Zimmera (téma si můžete přehrát zde).

Film má řadu fantastických momentů a po kliknutí sem si můžete přehrát typickou sekvenci z filmu, která obsahuje vizuálně vyšperkovaný trénink Redforda jako učitele a Pitta jako jeho nadějného žáka. Film stál velmi vysokých 95 milionů dolarů a zaplatil se převážně díky masivnímu prodeji DVD.

Spy Game je špionským filmem ze staré dobré školy a pokud jste ho neviděli, tak ho rozhodně doporučujeme ke zhlédnutí.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

spy_game_poster

Přidat komentář

TOPlist